Data publikacji: 10.06.2010

W środę w Brukseli odbyła się wspólna sesja plenarna kolegium komisarzy UE i delegacji polskiego rządu

Mr Herman VAN ROMPUY (right) President of the European Council Mr Donald TUSK Polish Prime Minister.

KE rozpatrzy najszybciej jak to możliwe polskie wnioski o pomoc w związku z katastrofalną powodzią – zapewnił przewodniczący José Manuel Barroso podczas wspólnej konferencji prasowej z Donaldem Tuskiem. – Liczymy na to wsparcie, oczywiście w ramach obowiązujących procedur. Nie oczekujemy nadzwyczajnego traktowania – podkreślał polski premier.


Choć głównym celem wizyty premiera i kilkunastu ministrów było przedstawienie stanu przygotowań do – rozpoczynającej się niemal równo za rok – polskiej Prezydencji w Radzie UE, to część rozmów zdominowała powódź, która trwa w Polsce od ponad dwóch tygodni.
 
- To spotkanie pokazuje, jak ważna jest solidarność europejska – mówił Donald Tusk. Premier dziękował przewodniczącemu Barroso za gotować jak najszybszego uruchomienia unijnych środków pomocowych z Europejskiego Funduszu Solidarności, ale jednocześnie zaznaczał, że nie oczekuje nadzwyczajnego traktowania. – Mimo trudnych chwil, Polska radzi sobie sprawnie – zapewniał, nawiązując także do niedawnej katastrofy rządowego samolotu pod Smoleńskiem, gdzie zginął prezydent RP Lech Kaczyński, jego żona, kilkunastu parlamentarzystów, dowódcy sił zbrojnych i wysocy rangą urzędnicy państwowi.
 
Nawiązując do przyszłorocznej prezydencji Tusk mówił, że spotkanie w Brukseli na rok przed jej objęciem przewodnictwa w Radzie UE pokazuje, jak poważnie polski rząd podchodzi to tego wyzwania. Podkreślał też, że choć traktat z Lizbony nieco zmienia formułę prezydencji, nie oznacza to, że staje się ona mniej ważna. - Dla Polski rzeczą niezwykle istotną jest, aby Europa była coraz bardziej Europą, aby gospodarka i polityka były ze sobą coraz bardziej zintegrowane - mówił Tusk. Dodał, że jedną z kluczowych kwestii przewodnictwa w Radzie UE będzie bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych.
 
Szef KE José Manuel Barroso zaznaczał, że okres w jakiem przypada polskie przewodnictwo – druga połowa przyszłego roku – będzie niezwykle ważna dla całej UE m.in. ze względu na ustalanie pespektywy finansowej na lata 2014-2020. Według niego, w tym kontekście doświadczenia Polski będą niezwykle ważne, bo w 2009 r. była ona jedynym krajem UE, który nie znalazł się w recesji. Może robić wrażenie to, że w 2009 roku Polska była jedynym krajem UE, który zanotował dodatni bilans gospodarczy, a prognozy na 2010 rok są jeszcze lepsze - podkreślał Barroso.
 
Barroso wymienił także priorytety zaproponowane przez Polskę na drugą połowę 2011 r. – Oprócz nakreślenia nowych ram finansowych dla UE to także umacnianie rynku wewnętrznego, kolejne etapy realizacji Partnerstwa Wschodniego, bezpieczeństwo energetyczne oraz wdrażanie strategii Europa 2020 – przypominał szef KE.
 
Barroso chwalił stanowisko Warszawy, która – jego zdaniem – proponując dalszą rozbudowę rynku wewnętrznego jednocześnie przestrzega przed nadmierną centralizacją.
W czasie pobytu w Brukseli delegacja rządowa uczestniczyła w cotygodniowej sesji plenarnej Kolegium Komisarzy. W jej trakcie członkowie polskiego rządu mogli bezpośrednio rozmawiać z komisarzami odpowiedzialnymi za poszczególne sektory unijnej gospodarki.
Podczas wizyty w Brukseli Donald Tusk spotkał się także z Przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.