Data publikacji: 03.10.2011

W trosce o lepsze zrozumienie ekonomicznej wartości wolontariatu

Uczestnicy konferencji na wysokim szczeblu w sprawie wolontariatu, która odbyła się 30.09.2011 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, zobowiązali się nie ustawać w wysiłkach na rzecz podtrzymywania pozytywnej tendencji powstałej podczas Europejskiego Roku Wolontariatu w ułatwianiu działalności wolontariuszy.


Konferencja, w której udział wzięły setki organizacji społeczeństwa obywatelskiego i wolontariatu z krajów UE i Partnerstwa Wschodniego, została zorganizowana przez Grupę Innych Podmiotów w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym wspólnie z polskim Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Kancelarią Prezydenta RP oraz Reprezentacją Komisji Europejskiej w Polsce. 
 
W swoim przemówieniu inauguracyjnym prezydent Polski Bronisław Komorowski, jako gospodarz i gość honorowy konferencji, przypomniał uczestnikom, że w tej samej sali odbywały się obrady Okrągłego Stołu w 1989 r., które utorowały drogę do demokracji w Polsce. „Gdyby nie odwaga i aktywność obywateli, zmiana w 1989 nie byłaby możliwa”, powiedział, podkreślając bezpośrednią zależność między demokracją a aktywnym obywatelstwem. „Wolontariat jest świetnym sposobem realizacji wartości, jakie niesie aktywne obywatelstwo.”
 
Odpowiadając na obawy związane z negatywnymi skutkami, jakie obecny kryzys gospodarczy może wywrzeć na przyszłości wolontariatu, przewodniczący EKES-u Staffan Nilsson stwierdził, że „kryzys, nieważne jak poważny i mroczny, nie może być pretekstem do odsuwania wszystkiego innego na bok – w tym tak nierozerwalnie związanych z tkanką społeczną działań jak wolontariat.” Dodał, że jeden na czterech Europejczyków angażuje się w wolontariat. Poglądy te poparł przewodniczący Grupy Innych Podmiotów EKES-u Luca Jahier, który stwierdził, że wolontariat stanowi nawet 5% PKB niektórych krajów UE. Jednakże ekonomiczna wartość wolontariatu pozostaje w dużym stopniu nieznana i nadszedł czas, by to zmienić. Wezwał również do „większej dostępności i trwałości źródeł finansowania wolontariuszy i organizacji wolontariackich oraz do usunięcia przeszkód prawnych powstrzymujących jego rozwój”. 
 
László Andor, komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego, podkreślił rolę, jaką wolontariat może odegrać w tworzeniu rynku pracy faktycznie cechującego się włączeniem społecznym. „Wolontariat poprawia szanse na zatrudnienie, pomagając nabywać nowe umiejętności”, stwierdził, dodając, że Komisja Europejska będzie walczyć o oficjalne uznawanie umiejętności nabywanych przez wolontariuszy. 
 
W tym samym duchu minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak stwierdziła, że wolontariat stanowi doskonały sposób na łagodzenie społecznych skutków kryzysu, zwalczając ubóstwo, wzmacniając integrację społeczną i napędzając wzrost. Podkreśliła działania podejmowane przez polską prezydencję UE na rzecz propagowania wolontariatu na wszystkich poziomach: 3 października z inicjatywy polskiej prezydencji Rada UE przyjmie konkluzje w sprawie roli wolontariatu w polityce społecznej. Mają się one przyczynić do zwiększenia wysiłków na rzecz likwidacji istniejących przeszkód w służbie wolontariackiej w Europie i poza nią.       
 
Konferencję zakończyło wystąpienie Luki Jahiera, który podkreślił główne punkty swojej deklaracji w sprawie wolontariatu, w tym przyjęcie Europejskiej Karty Wolontariatu, określającej podstawowe zasady odnoszące się do praw i obowiązków wolontariuszy i ich organizacji. W deklaracji wzywa się również państwa członkowskie do przyjmowania przyjaznego wolontariatowi ustawodawstwa i tworzenia wydajnej i dobrze zorganizowanej infrastruktury na potrzeby wolontariatu.
 
W 2006 r. EKES, który niestrudzenie wspiera wolontariat, zaproponował ogłoszenie Europejskiego Roku Wolontariatu. Był on pierwszym organem unijnym, który wysunął taki pomysł.   
 
Informacja prasowa Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego CES/11/102
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.