Data publikacji: 29.09.2014

W wąwozie Samaria

Grecja to nie tylko piękne zabytki i plaże, to także urokliwa przyroda. Przykładem tego jest wąwóz Samaria, położony w południowo-zachodniej części Krety.


Trochę danych
Wąwóz, o którym mowa jest jednym z najgłębszych w Europie, jego ściany wyrastają z ziemi na wysokość 600 metrów. Wapienne skały trzymają w ryzach rzekę Tarraios, będącą zależnie od pory roku porywistą i niebezpieczną, lub spokojną i nieśmiałą. Wąwóz Samaria ma szesnaście kilometrów długości, a jego początek znajduje się w Ksilóskala na terenie parku Narodowego Levka Óri, którego nazwę należy tłumaczyć jako Białe Góry.
 
Intrygująca nazwa, ciekawa historia
„Samaria” może kojarzyć się z biblijnym królestwem o tejże nazwie, tymczasem nie ma ona nic wspólnego z nazwą wąwozu. Jego nazwa pochodzi bowiem od egipskiej kurtyzany, która po nawróceniu została kanonizowana. Kościół wzniesiony na jej cześć znajduje się w centralnej części obiektu. Ciekawostką jest fakt, iż wąwóz stanowił niegdyś schronienie przed ręką sprawiedliwości - wiele osób mających problem z prawem ukrywało się wśród skał wapiennych. Oprócz uciekinierów można tam było spotkać rozbójników, zajmujących się kradzieżą owiec z pobliskich zagród. Wąwóz stanowił także ważną część historii XX wieku - w latach 1946-49 stanowił on schronienie dla partyzantów komunistycznych, ukrywających się przed władzą. Dopiero w 1969 roku rozprawiono się z nielegalnymi mieszkańcami obszaru i ustanowiono tam park narodowy.
 
Przechadzka po wąwozie
Większość zwiedzających, spacer po wąwozie rozpoczyna z północnego krańca, schodząc w kierunku morza. Jeśli jednak wybierzemy spacer od drugiej strony będziemy musieli iść w górę wąwozu, co jest znacznie bardziej męczące, ale pozwala uniknąć tłumów. Warto zwrócić uwagę, że turyści zaczynający wędrówkę po 15.00, mają możliwość przejścia trasy długości zaledwie dwóch kilometrów, aby szarówka nie zastała ich w Samarii. Przechadzając się wąwozem, po około trzech kilometrach, dochodzi się do najwęższego miejsca jaru, które wynosi zaledwie trzy metry. Zdarza się, że turyści muszą brodzić w wodzie, chcąc podążyć dalej.
 
Fauna i flora
Wędrując wąwozem można natrafić na interesujące okazy roślin i zwierząt. Do grupy pierwszej zaliczyć można cyprysy, drzewa figowe, kreteński heban, storczyki, cyklameny czy anemony. Purpurą prowokują tu kwiaty Aubrieta deltoidela, niewinną bielą zachwycają natomiast bujne piwonie, rosnące w okolicy ruin opuszczonego miasta Samaria.
Wąwóz obfituje przede wszystkim w ptaki tj. orły przednie czy sępy płowe i egipskie. Największe żyjące tu zwierzęta to kreteńskie kozy, żyjące tu dziko. Ze względu na ich niewielką ilość, objęto je ochroną.
 
Jak dojechać
Z Polski najwygodniej dostać się na Kretę samolotem. Tanie linie lotnicze oferują połączenia z Katowic lub Wrocławia do miasta Chania, skąd trzeba wybrać się na godzinną podróż autobusem od początku wąwozu przez Omalós. Promy utrzymują stałe połączenia z położonym u wylotu wąwozu osiedlem Agia Roumeli, żyjącego z turystyki. Należy pamiętać, że bilet wstępu do wąwozu kosztuje około pięciu euro, należy go zatrzymać aż do wyjścia z obiektu.
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.