Data publikacji: 21.02.2014

Walka z międzynarodowymi oszustwami związanymi z podatkiem VAT

W ramach intensyfikacji walki z oszustwami podatkowymi UE zacieśnia współpracę z krajami sąsiadującymi.


VAT – podatek od sprzedaży towarów i usług – jest jednym z głównych źródeł dochodów podatkowych państw. Z jego tytułu do budżetów krajów UE co roku trafia ponad 700 mld euro.Jednak co roku prawie jedna piąta wszystkich potencjalnych dochodów z podatku VAT w UE nie jest pobierana. W związku z tym szacuje się, że około 193 mld euro z tytułu dochodów VAT (1,5 proc. PKB) nie trafiło do budżetu w 2011 r., przynajmniej częściowo z powodu oszustw związanych z VAT-em i uchylaniem się od jego płacenia.

Usługi internetowe pod lupą

Oszustwa związane z podatkiem VAT dokonywane przez podmioty spoza UE w rozwijających się sektorach telekomunikacji i handlu internetowego powodują szczególnie wysokie straty. Oszuści często wykorzystują różnice w przepisach poszczególnych krajów oraz luki informacyjne między nimi.Usługi świadczone w formie elektronicznej, takie jak możliwość pobierania przez internet muzyki i filmów, często oferowane są przez firmy działające na serwerach ulokowanych poza UE. W porównaniu z bardziej tradycyjnymi transakcjami, w przypadku tego rodzaju zakupów trudniej jest zidentyfikować dostawców, klientów oraz miejsce dostawy. W związku z tym trudniej jest sprawdzić, czy VAT zapłacono, czy też nie.

Ograniczenie szkód gospodarczych spowodowanych uchylaniem się od opodatkowania

UE ma nadzieję, że dzięki ściślejszej współpracy z międzynarodowymi partnerami uda się opracować skuteczniejsze narzędzia walki z oszustwami podatkowymi, pomóc krajom w odzyskaniu należnych im wpływów z podatków oraz chronić finanse publiczne. Aby rozwiązać ten problem, Komisja proponuje podjęcie formalnych negocjacji z Rosją i Norwegią w sprawie zacieśnienia współpracy administracyjnej w dziedzinie podatku VAT. Wstępne rozmowy przeprowadzono również z Kanadą, Turcją i Chinami. Zaproponowane środki obejmują zachęcenie krajowych organów podatkowych do dzielenia się między sobą danymi dotyczącymi aktywności podatników oraz do udostępnienia swoich baz danych. W taki sposób współdziałają już ze sobą kraje UE, niemniej jednak brak podobnej współpracy z największymi partnerami handlowymi UE. W coraz bardziej zglobalizowanej gospodarce umowy o współpracy, takie jak zawarte z Rosją i Norwegią, przyczyniłyby się do poprawy wykrywania i zwalczania oszustw związanych z VAT-em i tym samym do ograniczenia strat w finansach publicznych. Straty budżetowe są źródłem dodatkowych obciążeń podatkowych i powodują, że uczciwi podatnicy tracą co roku miliardy euro.

 

Źródło: http://ec.europa.eu/news/economy/140213_pl.htm

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.