Data publikacji: 14.04.2021
Komisja przedstawia dziś nową strategię UE dotyczącą zwalczania przestępczości zorganizowanej. Główne założenia strategii to poprawa ścigania przestępstw i usprawnienie współpracy sądowej, likwidacja struktur przestępczości zorganizowanej i zajęcie się wysoce priorytetowymi rodzajami przestępczości, eliminacja zysków pochodzących z działalności przestępczej i zapewnienie nowoczesnej reakcji w obliczu rozwijających się technologii.
Zorganizowane grupy przestępcze nadal powstają i nieustannie ewoluują. Udowodniło to na przykład ich szybkie dostosowanie się do pandemii koronawirusa – wzrosła liczba podrabianych produktów medycznych, a działalność przestępcza w internecie nasiliła się. Zorganizowane grupy przestępcze działające w Europie są zaangażowane w różne rodzaje działalności przestępczej, z których najczęstsze to handel narkotykami, zorganizowana przestępczość przeciwko mieniu, oszustwa, przemyt migrantów oraz handel ludźmi. W 2019 r. dochody z działalności przestępczej na głównych rynkach przestępczych odpowiadały 1 proc. PKB Unii, czyli osiągnęły poziom 139 mld EUR.
W strategii przedstawiono narzędzia i środki, które umożliwić mają w ciągu najbliższych 5 lat zakłócenie modeli biznesowych i eliminację struktur organizacji przestępczych dopuszczających się przestępstw transgranicznych, zarówno w internecie, jak i poza nim.
Wiceprzewodniczący ds. promowania naszego europejskiego stylu życia Margaritis Schinas powiedział: Kartele przestępcze w coraz większym stopniu wykorzystują nowoczesne technologie i nie przepuszczają żadnej okazji do rozszerzenia swojej nielegalnej działalności, czy to w internecie czy poza nim. Ostatnie głośne sprawy, takie jak przypadek EncroChat, unaoczniły, jak zaawansowane są sieci przestępczości zorganizowanej. Pokazuje to, jak ważne są nasze wysiłki na rzecz zwalczania przestępczości zorganizowanej ponad granicami. Przedstawiona dziś strategia pomoże uderzyć w przestępców tak, by poczynić jak największe szkody w ich modelu biznesowym, który prosperuje dzięki temu, że brak jest koordynacji między państwami.
Komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson skomentowała: Jest oczywiste, że musimy zintensyfikować walkę ze zorganizowanymi grupami przestępczymi. Przestępczość zorganizowana to jedno z największych zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa. To zawodowcy, działający transgranicznie: 70 proc. grup przestępczych prowadzi swoją działalność w więcej niż 3 państwach członkowskich. Grupy te szybko dostosowały się do pandemii, przenosząc swoją działalność do internetu i sprzedając fałszywe lub nieistniejące leki. Wykryliśmy już próbę oszustwa polegającego na sprzedaży ponad 1 mld dawek szczepionki. Nasza strategia to 5-letni program mający na celu poprawę europejskiego egzekwowania prawa zarówno w realnym życiu, jak i w cyberprzestrzeni. Dzięki proponowanym dziś środkom przejdziemy od okazjonalnej współpracy policyjnej do stałych partnerstw policyjnych, będziemy też śledzić przepływy środków pieniężnych, aby łapać przestępców w ramach dochodzeń finansowych.
Cele strategii są następujące:
Kontekst
Przedstawiona dziś strategia stanowi element działań UE na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców Europy, jak określono w strategii UE w zakresie unii bezpieczeństwa.
Strategia zwalczania przestępczości zorganizowanej opiera się na najnowszej z przygotowywanych przez Europol co 4 lata ocen zagrożenia poważną i zorganizowaną przestępczością, opublikowanej w dniu 12 kwietnia 2021 r.
Dodatkowe informacje
Komunikat w sprawie strategii UE w zakresie zwalczania przestępczości zorganizowanej na lata 2021-2025
Dokument roboczy służb Komisji dotyczący EMPACT, sztandarowego instrumentu UE dla współpracy na rzecz zwalczania poważnej i zorganizowanej przestępczości międzynarodowej
Zalecenie w sprawie decyzji Rady upoważniającej do podjęcia negocjacji dotyczących umowy o współpracy między UE a Interpolem
NOTATKA PRASOWA: Strategia UE na rzecz zwalczania przestępczości zorganizowanej oraz strategia UE dotycząca zwalczania handlu ludźmi
Zestawienie informacji: Zwalczanie przestępczości zorganizowanej
Komunikat prasowy: Zwalczanie handlu ludźmi: nowa strategia ma zapobiegać handlowi ludźmi, udaremnić przestępcom działanie, chronić ofiary i wzmocnić ich pozycję
Sprawozdania Europolu na temat rozwoju przestępczości zorganizowanej podczas pandemii COVID–19
Ocena zagrożenia poważną i zorganizowaną przestępczością na rok 2021 przygotowana przez Europol
Walka z przestępczością zorganizowaną: nowa 5-letnia strategia Pobierz (55.26 kB - PDF)