Data publikacji: 16.01.2014

Ważne wydarzenie dla przyszłości europejskich przedsiębiorstw społecznych

Gospodarka społeczna w Europie generuje ok. 10 proc. PKB i stanowi ważną część gospodarki. W przedsiębiorstwach społecznych zatrudnionych jest ponad 11 mln pracowników, czyli 4,5 proc. czynnych zawodowo mieszkańców Unii.


Co roku jedna czwarta nowo powstałych przedsiębiorstw to przedsiębiorstwa społeczne, a we Francji, Finlandii i Belgii ich udział jest jeszcze większy i wynosi jedną trzecią.

Przedsiębiorcy społeczni dążą do wywierania wpływu na społeczeństwo, a nie tylko do przysparzania zysku właścicielom i udziałowcom. Zapewniają oni na przykład miejsca pracy osobom z grup społecznych znajdujących się w niekorzystnej sytuacji, ułatwiając tym samym ich włączenie społeczne oraz podnosząc stopień solidarności w gospodarce. Przedsiębiorcy ci muszą jednak stawiać czoła trudnym wyzwaniom i nierównym szansom.

Dlatego też 16 i 17 stycznia 2014 r. odbędzie się zorganizowane przez Komisję Europejską, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) i miasto Strasburg interaktywne spotkanie europejskie na temat przedsiębiorczości społecznej i gospodarki społecznej. To dwudniowe wydarzenie będzie przebiegało na zasadach współpracy i aktywnego udziału. To uczestnicy zdecydują, jakie zagadnienia poruszone zostaną w debacie i określą kierunek przyszłych działań w sektorze przedsiębiorstw społecznych.

Michel Barnier, komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług, stwierdził: „Największe wyzwania, przed jakimi obecnie stoimy, to zapewnienie wzrostu i zatrudnienia.Jestem przekonany, że gospodarka nie może na dłuższą metę sprawnie funkcjonować bez spójności społecznej.Gospodarka społeczna jest nieodłączną częścią tworzonego przez nas nowego modelu wzrostu, sprzyjającemu włączeniu społecznemu i bardziej przyjaznemu dla środowiska.W związku z przyświecającymi im hasłami przedsiębiorcy społeczni bacznie obserwują realia społeczne i środowiskowe i są w stanie dobrze się do nich dostosować.Przedsiębiorstwa społeczne są innowacyjne, dynamiczne i tworzą miejsca pracy.Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić im warunki stymulujące rozwój.Taki jest cel konferencji w Strasburgu”.

Antonio Tajani, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości, powiedział:„Przedsiębiorstwa społeczne przyczyniają się do tworzenia w Unii społecznej gospodarki rynkowej o wysokiej konkurencyjności, są one również motorem zrównoważonego wzrostu gospodarczego.Swoją wartość udowodniły one podczas kryzysu, wykazując dużą odporność na jego skutki.Potrzebujemy ich teraz bardziej niż kiedykolwiek, ze względu na ich potencjał w zakresie tworzenia nowych miejsc pracy”.

László Andor, komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego, stwierdził: „Przedsiębiorstwa społeczne dostarczają nam niezliczonych przykładów na to, jak ulepszyć model biznesu w Europie, by skupić się bardziej na poprawie dobrobytu obywateli, a mniej na osiąganiu jak największych zysków.Gospodarka społeczna zachowuje swą zdolność do tworzenie wysokiej jakości miejsc pracy nawet w trudnej sytuacji ekonomicznej i bez wątpienia zasługuje na wsparcie ze strony UE, by mogła się rozwijać i rozprzestrzeniać”.

Henri Malosse, przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, powiedział: „Europa nie może już pozwolić sobie na nieosiągnięcie wyznaczonego celu.Podstawą jej działalności jest — powinna być — aktywna solidarność i stabilna wspólna polityka w dziedzinie przemysłu, energii i przedsiębiorczości, zwłaszcza przedsiębiorczości społecznej”.

Udział w dyskusji potwierdzili: przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, premier Grecji Antonis Samaras i przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Henri Malosse.

Trzej komisarze unijni, wiceprzewodniczący Antonio Tajani oraz komisarze Michel Barnier i László Andor, wezmą udział w bezpośrednich debatach z przedsiębiorcami społecznymi.

Wśród uczestników konferencji znajdą się między innymi przedsiębiorcy społeczni, naukowcy, decydenci, podmioty finansujące i działacze społeczni.

Wydarzeniu temu przyświecają następujące cele:

  • podsumowanie dotychczasowych osiągnięć i wdrożenie inicjatywy na rzecz przedsiębiorczości społecznej, przyjętej w październiku 2011 r. (zob. IP/11/1238 oraz MEMO/11/735);
  • określenie priorytetów przyszłych działań;
  • skłonienie zainteresowanych stron do przyjęcia sprzyjającego innowacyjnym rozwiązaniom i opartego na aktywnym udziale podejścia do prac nad kształtowaniem agendy europejskiej na najbliższe 3-5 lat;
  • zacieśnienie współpracy między zainteresowanymi stronami służące wspieraniu powstawania nowych i rozszerzenia zakresu istniejących inicjatyw oraz wymianie najlepszych praktyk;
  • uzyskanie większego zaangażowania ze strony podmiotów instytucjonalnych i zwiększenie wśród ich przedstawicieli świadomości znaczenia gospodarki społecznej.

Kontekst

W 2011 r., w ramach strategii „Europa 2020”, UE przedstawiła inicjatywę na rzecz przedsiębiorczości społecznej stanowiącą plan działania w celu poprawy ram prawnych w zakresie przedsiębiorczości społecznej poprzez ułatwienie dostępu do finansowania, zwiększanie widoczności tego sektora i podnoszenie wśród decydentów świadomości potrzeb przedsiębiorców społecznych. W ramach kontynuacji tych działań w Strasburgu określone zostaną priorytety na przyszłość.

Dodatkowe informacje

Zob. również MEMO/14/11

Program imprezy i zgłaszanie uczestnictwa: http://ec.europa.eu/social-entrepreneurs

Lista uczestników dostępna jest na stronie internetowej: http://ec.europa.eu/internal_market/conferences/2014/0116-social-entrepreneurs/participants/index_en.htm

Konferencja będzie transmitowana przez internet na następujących stronach:

sala Erasme (oba dni)

http://webcast.ec.europa.eu/eutv/portal/socialentrepreneurs_16-170114

 

sala Schweitzer (16 stycznia)

http://webcast.ec.europa.eu/eutv/portal/socialentrepreneurs_schweitzer-160114

 

Gospodarka społecznaInnowacje społeczne

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.