Data publikacji: 15.02.2011

Wczorajszy czat z P. Świebodą o polskiej prezydencji

Fot. PAPZ punktu widzenia powodzenia polskiej prezydencji najlepszym terminem wyborów parlamentarnych jest termin wiosenny - uważa prezes Fundacji demosEuropa Paweł Świeboda.


W czasie, organizowanego przez europarlament.pap.pl, poniedziałkowego czatu o polskim przewodnictwie w Radzie UE przyznał jednak, że "jest to mało realne".
 
Internetowa dyskusja z prezesem Centrum Strategii Europejskiej i szefem grupy zewnętrznych doradców ds. polskiej prezydencji trwała ponad godzinę. Internauci, którzy wzięli udział w czacie pytali m.in. o najlepszy, zdaniem eksperta termin wyborów parlamentarnych.
 
"A kto zapłaci za tą całą imprezę pt. przewodnictwo w Radzie UE? Czy te środki pochodzą z UE?" - dociekał internauta o nicku "UEnie".
 
"Za przewodnictwo w Radzie UE zapłacimy z własnego budżetu, przy czym część kosztów jest regularnie pokrywana przez budżet wspólnotowy; np. posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli nie będą obciążać naszego rachunku " - wyjaśniał prezes demosEuropa. "Zapłacimy za to za spotkania odbywające się w Polsce, ale nie zawsze to będzie polski podatnik. Znaczną część kosztów pokryją partnerzy korporacyjni i sponsorzy" - podkreślił.
 
Kwota, którą polski rząd zdecydował się przeznaczyć na organizację prezydencji to 430,4 mln zł, która - jak informował w styczniu minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz - jest mniejsza niż budżety krajów wcześniej sprawujących przewodnictwo w UE. Do współuczestniczenia w kosztach organizacji zgłosiły się firmy, które będą sponsorować polską prezydencję.
 
W odpowiedzi na pytanie internauty "krysbank" o to, co może zostać uznane za sukces naszej prezydencji, Świeboda stwierdził, że sukcesem byłoby doprowadzenie do ogólnounijnej dyskusji na temat metod odbudowy wzrostu gospodarczego. "Testem dla polskiej prezydencji będzie również to, jak wyciągnąć wnioski z przełomowych wydarzeń w Afryce Północnej" - dodał. W jego ocenie, istotne będzie zwłaszcza to, jak Polsce uda się wykorzystać te doświadczenia w odniesieniu do, sztandarowego dla nas, projektu Partnerstwa Wschodniego.
 
Kolejny czat, z europosłem PO Rafałem Trzaskowskim organizowany przez europarlament.pap.pl i samorzad.pap.pl odbędzie się już w najbliższy piątek o godz.11. (PAP)
 
jsk/ bba/
 
Pełny zapis poniedziałkowego czatu:
 
 
Pawel_Swieboda: Witam wszystkich entuzjastów polskiej prezydencji i nie tylko. Zapraszam do zadawania pytań.
zibi: 22 października, jak chce PO czy 6 listopada, jak proponuje Prezydent – który termin wyborów jest lepszy pana zdaniem jeśli chodzi o naszą prezydencję?
Pawel_Swieboda: Najlepszym terminem wyborów z punktu widzenia powodzenia polskiej prezydencji jest termin wiosenny. Wiadomo, że na dzień dzisiejszy jest to mało realne. W takiej sytuacji, jeżeli wybory muszą odbyć się jesienią, to im później będą przeprowadzone to tym
Pawel_Swieboda: lepiej, bo tym mniejsza ingerencja w kalendarz przewodnictwa.
johnny: Dlaczego politycy, media często powtarzają, że polska prezydencja jest oczekiwana z niecierpliwością w UE? Z czego to wynika, przecież w pół roku nie ma szans żeby cos zrobić
Pawel_Swieboda: Wynika to z dwóch rzeczy. Niektóre stolice chcą odzyskania wpływu na proces decyzyjny przez państwa członkowskie i widzą w prezydencji szansę, aby tak się stało.
Pawel_Swieboda: Traktat z Lizbony wzmocnił bowiem unijne instytucje. Drugi argument jest taki, że za nami są prezydencje stosunkowo "słabe", jest więc oczekiwanie, że Polska przełamie trend, z którym mamy do czynienia
Pawel_Swieboda: od wejścia w życie nowego traktatu. Polska ma dobre opinie w UE z uwagi na wzrost gospodarczy i konstruktywną postawę w większości spraw, które są w tej chwili dyskutowane w Unii.
Alicja31: Jak według Pana będzie się kształtować współpraca pomiędzy Polską, a pozostałymi dwoma krajami wchodzącymi w skład trio – Danią i Cyprem?
Pawel_Swieboda: Współpraca powinna być poprawna, aczkolwiek jak do tej pory trio nie spełniło pokładanych w nim oczekiwań. Jest mniej koordynacji niż można było się spodziewać. Z drugiej strony z Danią jest nam od lat po drodze.
Pawel_Swieboda: W trakcie duńskiej prezydencji kończyliśmy negocjacje akcesyjne, jest więc to partner, którego doskonale znamy. Większym wyzwaniem będzie współpraca z Cyprem, który udziela się
Pawel_Swieboda: w bardzo niewielu sprawach w UE, a jeżeli już to niezwykle emocjonalnie (relacje z Turcją).
UEnie: A kto zapłaci za tą całą imprezę pt. przewodnictwo w Radzie UE? Czy te środki pochodzą z UE?
UEnie: A ile już wydano i ile w sumie mają kosztować przygotowania?
Pawel_Swieboda: Za przewodnictwo w Radzie UE zapłacimy z własnego budżetu, przy czym część kosztów jest regularnie pokrywana przez budżet wspólnotowy.
Pawel_Swieboda: Przykładowo posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli nie będą obciążać naszego rachunku. Zapłacimy za to za spotkania odbywające się w Polsce, ale nie zawsze to będzie polski podatnik, znaczną część kosztów pokryją partnerzy korporacyjni i sponsorzy.
instytucjonalista: czy Polska ma szansę wpłynąć jakoś na sposób sprawowania unijnej prezydencji, czy jest już za późno - Traktat z Lizbony został w tym zakresie wprowadzony w życie i już jest wszystko “uklepane” ?
Pawel_Swieboda: Z formalnego punktu widzenia rola prezydencji jest rzeczywiście określona w traktacie z Lizbony, a ten nie ulegnie w najbliższym czasie zmianie.
Pawel_Swieboda: Bardzo wiele zależy jednak od tego jak rozwiązania prawne zostaną wdrożone w praktyce, a ta w dalszym ciągu się kształtuje. Nową tendencją jest przykładowo większe zainteresowanie kolejnych prezydencji zewnętrznym wymiarem wewnętrznych polityk UE.
Pawel_Swieboda: Za te ostatnie odpowiada nadal prezydencja, a za te pierwsze pani Ashton. Chodzi więc o to, aby wpływać na kształt polityki zagranicznej UE poprzez polityki wewnętrzne, które pozostają w kompetencjach prezydencji.
Pawel_Swieboda: Priorytetem polskiej prezydencji będzie więc zewnętrzny wymiar polityki energetycznej UE.
sed4: Czy Turcja ma szansę na członkostwo w UE, Donald Tusk jakiś czas temu zapowiedział przyspieszenie negocjacji podczas polskiej prezydencji
Pawel_Swieboda: Turcja w dalszym ciągu prowadzi negocjacje członkowskie z UE, ale panuje w nich impas. Postęp rozmów jest blokowany przez Cypr i częściowo Francję. Polsce będzie bardzo trudno wpłynąć na obie strony sporu w trakcie prezydencji.
Pawel_Swieboda: Dotyczy on w swojej istocie przyszłości podzielonej wyspy. Już wielokrotnie proponowano rozwiązania tego problemu. Jak do tej pory nie udało się jednak pogodzić punkt widzenia Turcji oraz greckiej społeczności Cypru.
mariusz: Czy Polska jest Pana zdaniem gotowa na prezydencję .Przecież mamy problem z wykonaniem własnego budżetu a co dopiero koszty które obciążą budżet w czasie prezydencji?
Pawel_Swieboda: Polska jest bardzo zaawansowana w swoich przygotowaniach. Trwają one zresztą od kilku lat. Szkoleni są urzędnicy, przygotowywane miejsca spotkań, niemal gotowy jest także program prezydencji, także odpowiednie środki zostały zapewnione w budżecie. Jest gru...
Pawel_Swieboda: Jest grupa firm gotowych wesprzeć finansowo prezydencję. Nasze koszty nie będą istotnie większe od wydatków innych państw, które sprawowały w ostatnim okresie przewodnictwo.
urzednik1: Tradycją jest obdarowywanie zagranicznych gości gadżetami z logo prezydencji (w 2008 roku były to np. eleganckie krawaty z logo prezydencji francuskiej).
urzednik1: Czy wiadomo może jakie specjalne gadżety przygotowuje polski MSZ?
Pawel_Swieboda: Logo prezydencji i upominki dla gości są przygotowane, natomiast zostaną zaprezentowane dopiero na kilka tygodni przed polską prezydencją. Wynika to z faktu, że trwa obecnie prezydencja węgierska i jest niepisana umowa między stolicami, aby nie konkurować ...
Pawel_Swieboda: ze sobą poprzez zbyt wczesne promowanie kolejnej prezydencji, gdy nie zakończyła się jeszcze poprzednia.
sed4: Czy podziela Pan opinię, że polski rząd wskazuje za dużo priorytetów naszej prezydencji. Ile i jakie cele powinna zawierać nasza "krótka lista"?
Pawel_Swieboda: Rząd dotąd nie wskazał ostatecznych priorytetów polskiej prezydencji. Zdecydował jedynie o sześciu obszarach, z których zostaną one wyłonione. Wynika to z faktu, że sytuacja w UE jest wyjątkowo dynamiczna i rząd nie chce za wcześnie wiązać sobie rąk.
Pawel_Swieboda: Moim zdaniem, klamrą spinającą polskie priorytety powinien być obszar nowych źródeł wzrostu gospodarczego w UE. Jest to dla wszystkich temat numer 1.
sed4: Zdaniem Lidii Geringer de Oedeberg każdy z priorytetów polskiej prezydenci to kobyła bez szans na szybką finalizację w ciągu 6 miesięcy. Zgadza się Pan z tą opinią?
Pawel_Swieboda: To prawda, że sześć wiodących obszarów, które do tej pory zostały wskazane, to olbrzymie tematy. Rząd musi zidentyfikować konkretne wątki w ramach każdego z nich. W sprawie jednolitego rynku będzie to na przykład pakiet legislacyjny przedłożony przez Komis...
Pawel_Swieboda: Komisję Europejską, a w obszarze polityki energetycznej komunikat KE na temat jej zewnętrznego wymiaru spodziewany w czerwcu.
Pawel_Swieboda: Polska musi mieć szczególnie dobry pomysł na nową odsłonę Partnerstwa Wschodniego, bo tu oczekiwania w Europie są szczególnie wysokie pod naszym adresem.
krysbank: moim zdaniem powinniśmy się skupić na działaniach, które będą dotyczyły każdego kraju UE. I będą oddziaływały pozytywnie na wizerunek każdego kraju. Powinniśmy główmy nacisk położyć na kulturę. Każdy kraj UE posiada taką kulturę jaką sobie wypracował. Powi...
krysbank: Powinniśmy podczas naszej prezydencji położyć szczególny nacisk na kulturę strona internetowa naszej prezydencji worldculture.pl.
krysbank: Przyczynimy się w ten sposób do promocji, każdego kraju UE.
Pawel_Swieboda: Polska przywiązuje dużą wagę do promocji własnej kultury w czasie prezydencji. Organizujemy we wrześniu we Wrocławiu Europejski Kongres Kultury, który będzie bardzo znaczącym wydarzeniem.
Pawel_Swieboda: Na pewno zostanie to zauważone. Trzeba jednocześnie pamiętać, że kompetencje UE
Pawel_Swieboda: w obszarze kultury są ograniczone, dlatego to inne tematy zdominują pracę prezydencji.
Zaba: Z okazji prezydencji władze Warszawy zasugerowały restauratorom kwiaty w kolorach UE. W Bytomiu czas do prezydencji odlicza specjalny zegar... Co Pan sądzi o tego typu inicjatywach samorządów?
Pawel_Swieboda: Bardzo dobrze, że samorządy włączają się w przygotowania do polskiej prezydencji. Bardzo wiele spotkań odbędzie się poza Warszawą, to więc doskonała okazja do pokazania się partnerom w UE z jak najlepszej strony.
Pawel_Swieboda: Nie zmienia to faktu, że prezydencję sprawuje rząd i dotyczy ona kwestii znajdujących się na agendzie UE. Nie powinniśmy więc ulegać wrażeniu, że będzie to w odbiorze społecznym wydarzenie porównywalne na przykład z Euro 2012.
krysbank: super chciałbym zapytać czy można uczestniczyć w niniejszym kongresie
Pawel_Swieboda: Głównym organizatorem Kongresu są władze Wrocławia, tam więc najlepiej się dowiadywać o szczegóły uczestnictwa. O Kongresie pisały kilka dni temu media.
Suweren: Jak na polską Prezydencję wpłynie ubiegłotygodniowa awantura Premiera z Kanclerz Merkel na szczycie o nowy pakt o konkurencyjności?
Pawel_Swieboda: Bardzo ciekawe pytanie. Premier Tusk powinien przed prezydencją budować jak najlepsze relacje z liderami państw UE.
Pawel_Swieboda: Rzeczywiście spór między premierem i kanclerz Merkel na ostatnim szczycie był ostry. Chodzi o sprawy fundamentalne z punktu widzenia przyszłości UE i tego, czy będziemy w głównym nurcie integracji, czy pozostaniemy na jego obrzeżach.
Pawel_Swieboda: Do rozpoczęcia prezydencji Polska musi jednak wypracować kompromis z Niemcami i Francją. Trudno bowiem byłoby nam osiągnąć sukces antagonizując te kluczowe w UE państwa.
PiotrStanislawski: W ramach prezydencji Rząd Polski planuje wzmocnić wymiar energetyczny UE. 1. Jakie instrumenty wg Pana zaproponuje Rząd Polski w związku z bezpieczeństwem energetycznym UE i dywersyfikacją dostaw? 2. Czy sądzi Pan, że de facto istnieje solidarność energetyc...
Pawel_Swieboda: Prace nad komunikatem Komisji Europejskiej w tej sprawie trwają. Najbardziej radykalne były propozycje komisarza Oettingera z przesłuchania w Parlamencie Europejskim,
Pawel_Swieboda: gdy sugerował utworzenie europejskiej agencji do zakupów energii w państwach trzecich, co zbudowałoby jednolity europejski front w relacjach z takimi krajami jak Rosja.
Pawel_Swieboda: W czerwcu przekonamy się czy myślenie Komisji Europejskiej pójdzie w tym kierunku.
podroznik: W jakich miastach w Polsce będą odbywać się spotkania unijnych ministrów?
Pawel_Swieboda: Między innymi Wrocław, Poznań, Sopot, Warszawa, wszystkie szczegóły dotyczące prezydencji znajdują się na stronie: prezydencjaue.gov.pl
Suweren: Jak procedura nadmiernego deficytu którą KE zapewne podejmie w stosunku do Polski(nadal nie przesłaliśmy stanowiska do KE) wpłynie wiarygodność naszej prezydencji ?
Pawel_Swieboda: Nie przesądzajmy jeszcze tej sprawy. Na razie rząd opóźnia się z wyjaśnieniami dla Komisji Europejskiej, ale jeżeli ich nie prześle, to Komisja podejmie kolejny krok w procedurze, udzielając nam publicznych rekomendacji.
Pawel_Swieboda: Jest to więc sprawa, którą powinniśmy załatwić do rozpoczęcia polskiej prezydencji, ale nie da się tego zrobić bez odważnych decyzji dotyczących tego w jaki sposób mamy zmniejszać deficyt budżetowy.
Suweren: Czy nie sadzi Pan, że w kontekście priorytetów naszej prezydencji Polska powinna odnieść się do ostatnich wydarzeń w Tunezji i Egipcie zadajc UE pytanie o jej agendę demokratyzacyjną ?
Pawel_Swieboda: Na pewno tak. Polska bardzo mało wypowiada się na temat wydarzeń w Afryce Północnej, które mają historyczne znaczenie. Dlatego bardzo dobrym pomysłem byłoby podjęcie tematu działań UE na rzecz demokratyzacji w świecie.
Pawel_Swieboda: To była kiedyś nasza specjalizacja. Jeżeli chcemy żeby nasi partnerzy interesowali się przyszłością Europy Wschodniej, to musimy teraz mieć bardziej uniwersalną propozycję dotyczącą tego co jest dla Unii ważniejsze:
Pawel_Swieboda: demokracja czy stabilizacja.
krysbank: Jak Pan uważa co będzie oznaczało polski sukces prezydencji (chciałbym podkreślić polski, naszą wizję ue, nie chodzi tu o budżet)
Pawel_Swieboda: Naszym sukcesem będzie wprowadzenie na agendę UE dyskusji o tym jak odbudować wzrost gospodarczy. Testem dla polskiej prezydencji będzie również to jak wyciągnąć wnioski z przełomowych wydarzeń w Afryce Płn. i co to oznacza dla sztandarowego dla nas Pawel_Swieboda: projektu Partnerstwa Wschodniego.
Pawel_Swieboda: Dziękuję za wszystkie pytania. Zapraszam na stronę demoseuropa.eu, gdzie będziemy śledzić wydarzenia związane z polską prezydencją.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.