Data publikacji: 17.01.2012

Wiek emerytalny w UE

Komisja Europejska ma zalecić podwyższenie wieku emerytalnego w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Na taką konieczność wskaże w białej księdze w sprawie emerytur, która ma zostać przyjęta i opublikowana w lutym. Systemy emerytalne krajów UE coraz gorzej radzą sobie z wypełnianiem powierzonych im zadań.


Biała Księga, która będzie jedynie zaleceniem dla unijnych krajów, a nie propozycją legislacyjną, miała zostać opublikowana jeszcze pod koniec zeszłego roku, ale obecnie przyjęcie dokumentu planowane jest na luty. Komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji Laszlo Andor informował w grudniu, że dokument jest „w fazie doszlifowywania szczegółów”.

W marcu 2011 roku opublikowana została również zielona księga, czyli konsultacje w sprawie systemów emerytalnych w państwach członkowskich oraz sposobów na zwiększenie ich efektywności w obliczu zmian demograficznych i groźby kryzysu zadłużenia.

Komisja Europejska wyliczyła, że państwa członkowskie chcąc jedynie sprostać istniejącym warunkom systemów emerytalnych będą musiały dodatkowo wydawać około 2,5 proc. ich PKB na emerytury do roku 2060. Obecnie na jedną osobę na emeryturze w UE pracują cztery osoby, ale jeśli sprawdzą się prognozy, za 50 lat na jednego emeryta przypadną jedynie dwie osoby czynne zawodowo.

Próby podwyższenia wieku emerytalnego wzbudzają oburzenie wśród społeczeństwa w całej Unii Europejskiej. Biała księga KE ma dać do zrozumienia, że unijne kraje nie mogą dłużej pozwolić sobie na utrzymywanie niskiego wieku emerytalnego. KE ostrzega, że brak reform może w przyszłości doprowadzić systemy emerytalne do upadku.

Jak zapewniał komisarz Andor, Komisja nie chce przejmować kompetencji państw do kształtowania swoich systemów emerytalnych. – „Jednak korzystamy z wniosków konsultacji zielonej księgi i wskazujemy na konieczność podwyższenia wieku emerytalnego głównie ze względu na zmiany demograficzne we wszystkich krajach unijnych” – wyjaśniał w grudniu unijny komisarz.

Andor podkreślił, że państwa członkowskie muszą wziąć pod uwagę specyfikę swoich systemów emerytalnych i sytuację demograficzną i zdecydować jak podnieść wiek emerytalny w swoim kraju. Systemy emerytalne w krajach UE różnią się od siebie, na wiek emerytalny mogą wpływać takie jak kwestie jak m.in. podział na filary – zaznaczył komisarz.

"Idziemy więc w tym kierunku, bo rozumiemy, że istnieje tendencja w Europie do podnoszenia wieku emerytalnego, ale w przypadku wielu krajów członkowskich istnieje margines manewru – mówił Andor. - Można decydować o prawnym wieku przechodzenia na emeryturę lub o rzeczywistym wieku przechodzenia na emeryturę" - dodał.

W Polsce rząd również zapowiedział zmiany systemie emerytalnym, m.in. zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz wydłużenie go do 67 lat. Premier Donald Tusk zapowiedział także ograniczenie przywilejów emerytalnych.

Autor: EurActiv (jsk)



Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.