Data publikacji: 03.11.2016

Wielkopolska przystępuje do międzynarodowej sieci ERRIN

Od 01.11.2016 Wielkopolska jest członkiem Europejskiej Sieci Współpracy Regionów w zakresie Badań i Innowacji (European Regions Research and Innovation Network – ERRIN).


Jest to kluczowa organizacja działająca w Brukseli, która zajmuje się tematyką badań i innowacji. Sieć tworzy ponad 120 członków z Europy, w większości są to regiony, ale nie brakuje również uczelni wyższych czy lokalnych agencji rozwoju i innowacyjności.

ERRIN stawia przede wszystkim na wparcie swoich członków we wzmacnianiu ich potencjału badawczego i innowacyjnego. Aktywność sieci skupia się na ułatwianiu wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy samorządami z różnych części Europy oraz służy nawiązywaniu wspólnych działań i partnerstw projektowych. ERRIN jest dobrze rozpoznawalny wśród pracowników instytucji Unii Europejskiej, dlatego może aktywnie wpływać na kształt polityk unijnych dotyczących badań i innowacji. Regiony tworzące ERRIN współpracują ze sobą w ramach tzw. grup roboczych, które koncentrują się na wybranych obszarach tematycznych. Obecnie funkcjonuje 15 grup dzięki czemu sieć monitoruje szerokie spektrum zagadnień począwszy od inteligentnych specjalizacji poprzez innowacje i inwestycje lub otwartą naukę po biogospodarkę.

Jakie korzyści przyniesie Wielkopolsce członkostwo w ERRIN?

Wielkopolska charakteryzuje się dużym potencjałem w obszarze badań i innowacji. W regionie działa wiele uczelni wyższych zarówno publicznych jak i prywatnych, a sektor małych i średnich przedsiębiorstw jest dobrze rozwinięty. Dzięki członkostwie w sieci ERRIN partnerzy z regionu zyskają szereg korzyści m.in.:

  • szybszy dostęp do aktualnej wiedzy z zakresu badań i innowacji w UE;

  • większe możliwości przystępowania do międzynarodowych projektów dotyczących badań i innowacji, głównie w ramach programu Horyzont 2020;

  • łatwiejszy dostęp do tematycznych i technicznych informacji z poszczególnych regionów;

  • lepsze możliwości na przedstawienie swoich pomysłów, projektów i inicjatyw na forum UE;

  • szersze możliwości brania udziału w spotkaniach brokerskich lub konferencjach tematycznych.

Jak w praktyce będzie wyglądać współpraca w ramach sieci?

  • Przedstawiciele Biura Wielkopolski w Brukseli będą brali udział w spotkaniach grup roboczych, które zostały wybrane na podstawie wyników badania przeprowadzonego wśród partnerów z regionu. Spotkania będą się odbywały co najmniej cztery razy do roku. Raporty podsumowujące kluczowe ustalenia będą przekazywane tym z Państwa, którzy wyrazili zainteresowanie daną grupą roboczą.

  • Dodatkowo będą Państwu przesyłane informacje o możliwościach udziału w innych wydarzeniach np. sesjach brokerskich, konferencjach tematycznych, warsztatach lub seminariach organizowanych przez sieć.

  • Ci z Państwa, którzy nie odpowiedzieli na przeprowadzoną kilka miesięcy temu ankietę dotyczącą badań i innowacji, a chcieliby znaleźć się na liście odbiorców informacji na temat sieci ERRIN prosimy o kontakt na adres: errin@wielkopolska.eu

  • Jeżeli prowadzicie Państwo badania, realizujecie projekty i inicjatywy, którymi chcielibyście się pochwalić na forum europejskim – będziemy również wdzięczni za informację.

Kontakt: Biuro Wielkopolski w Brukseli

errin@wielkopolska.eu


Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.