Data publikacji: 22.08.2022

Wielkopolskie podróże EkoSyriusza

Rogalińska Dolina Warty


Tym razem EkoSyriusz zabiera Was do Rogalińskiej Doliny Warty. Jedziemy tam Kolejami Wielkopolskimi – wysiadamy na przystanku Mosina, przechodzimy około 2 km i jesteśmy na miejscu.


Źródło: https://regionwielkopolska.pl/katalog-obiektow/rogalinski-park-krajobrazowy/

Rogalińska Dolina Warty (kod PLH300012) to obszar, który obejmuje pradolinę Warty, gdzie znajdują się liczne starorzecza i zastoiska otoczone przez bagna i łąki. Główny obszar ostoi zajmuje Rogaliński Park Krajobrazowy, który został utworzony w 1997 roku i zajmuje powierzchnię 127,5 km2. Leży on między Puszczykowem, Mosiną a Śremem, na pograniczu powiatów poznańskiego i śremskiego.



Źródło: https://regionwielkopolska.pl/katalog-obiektow/rogalinski-park-krajobrazowy/

Głównym celem powstania parku była ochrona doliny rzeki Warty z licznym starorzeczami, łąkami
i pastwiskami oraz ochrona jednego z największych w Europie skupisk wielowiekowych dębów szypułkowych,  zachowanie walorów krajobrazowych i historyczno-kulturowych doliny.
Najbardziej znanym obiektem na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego jest zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie. Symbolem Rogalińskiego Park Krajobrazowego są Dęby Rogalińskie. W parku znajdują się aż 1453 egzemplarze dębów, z czego 860 uznane zostały za pomniki przyrody. Te najbardziej znane możecie odnaleźć w parku pałacowym. Obwody niektórych z tych dębów osiągają nawet 10 m. Najsłynniejsze z nich są trzy rosnące w przypałacowym parku - "Lech", "Czech" i "Rus" (o obwodach 930, 810 i 670 cm), z którymi wiążą się legendy. Do najciekawszych dębów należy też „Edward” (650 cm) rosnący na zboczu doliny Warty.


Żródło:https://regionwielkopolska.pl/katalog-obiektow/rogalinski-park-krajobrazowy

Z tak licznym występowaniem dębów związana jest obecność kozioroga dębosza, który jest jednym z pięciu gatunków zwierząt znajdujących się w Załączniku II Dyrektywy Siedliskowej. Larwy tego podlegającego ochronie owada z rodziny kózkowatych drążą w drewnie dębów głębokie korytarze, co powoduje niestety zamieranie drzew.


Fot. Kozieróg dębosz
Źródło: https://regionwielkopolska.pl/katalog-obiektow/rogalinski-park-krajobrazowy/

Na terenie Parku znajduje się wiele zagrożonych gatunków roślin. W starorzeczach Warty odnaleźć można grążela żółtego i grzybienie białe, na łąkach rośnie nasięźrzał pospolity
i storczyk kukawka. Jeśli dobrze się przyjrzycie, to w zaroślach zauważycie takie rośliny jak: pierwiosnka lekarska, podkolan biały i kosaciec syberyjski. W miejscach zatorfionych znajdują się natomiast owadożerne rosiczki, a w lasach – paprotka zwyczajna, lilia złotogłów, konwalia majowa i goździk siny.


Fot. Zuzanna Pichola

Spacerując po parku można usłyszeć śpiew ptaków, których naliczono aż 220 gatunków. Na terenie Parku gniazda zakładają m.in.: żurawie, sójki, wilgi, krogulce, myszołowy, kanie, dzięcioły, słowiki. Oprócz tego w lasach żyją duże ssaki łowne – jelenie, sarny i dziki. Natomiast w starorzeczach można się napotkać na wydry i bobry. Jednak to nie wszystko, bo na terenie Parku żyją również gady – jaszczurka zwinka oraz żmija zygzakowata.



Źródło: https://regionwielkopolska.pl/katalog-obiektow/rogalinski-parkkrajobrazowy/#&gid=1&pid=1

Warto też wspomnieć o walorach historycznych, czyli zespole pałacowo-parkowym
w Rogalinie. Pałac został wybudowany w stylu barokowym i można go podziwiać po wieloletnim, niedawno ukończonym remoncie.

Źródła:
https://konstantynowo.poznan.lasy.gov.pl/parki-krajobrazowe#.YvJLCylBxPY
https://regionwielkopolska.pl/katalog-obiektow/rogalinski-park-krajobrazowy/
https://www.zpkww.pl/parki/rogalinski-park-krajobrazowy/informacje-ogolne/
http://ine.eko.org.pl/index_areas.php?rek=226





 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.