Data publikacji: 08.08.2023
.
Syriusz zaprasza Was do Piły – miasta położonego na północy Wielkopolski.
Do Piły dojedziemy Kolejami Wielkopolskimi.
- Wybierz pociąg relacji Poznań- Piła
- Wysiądź na dworcu PKP – Piła Główna
Piła jest miastem powiatowym położonym nad rzeką Gwdą, 11 km powyżej jej ujścia do Noteci, 100 km od Poznania.
Syriusz zaprasza Was do poznania interesujących miejsc w Pile. Podczas naszej podróży odwiedzimy Muzeum Stanisława Staszica, pomnik i ławeczkę Staszica, Pilskie Muzeum Wojskowe oraz Wyspę Parkową.
Muzeum Stanisława Staszica
Muzeum Stanisława Staszica mieści się przy ulicy Browarnej 18, w tzw. „Staszicówce” – urokliwym szachulcowym domu Stasziców. Od 1985 r. jest ono samodzielnym muzeum biograficznym. Muzeum gromadzi zbiory związane z życiem i działalnością Stanisława Staszica. Są one prezentowane w dwóch wystawach stałych: „Stanisław Staszic 1755-1826” i „Pod znakiem Staszica”. Muzeum posiada również swoją bibliotekę, gromadzącą około 3000 woluminów, wśród których znajdują się oryginalne dzieła sławnego pilanina. Latem w muzealnym ogrodzie odbywają się koncerty.
Stanisław Staszic (1755-1826) urodził się w Pile. Był księdzem, wybitnym przedstawicielem polskiego oświecenia. Pracowitość, zdolności i bezinteresowna gotowość do służby publicznej wyniosły go do rzędu najbardziej wpływowych Polaków tamtych czasów. Dewizą jego życia było hasło "być narodowi użytecznym". W epoce upadku Rzeczypospolitej anonimowymi pismami wspierał ruch reformy państwa. Po upadku Polski prowadził badania naukowe w zakresie geologii. Po odrodzeniu państwa polskiego rozwinął wszechstronną działalność organizacyjną w zakresie szkolnictwa, nauki i gospodarki. Jako człowiek zawsze starał się pomagać innym ludziom. Po śmierci okazało się, że był "nie tylko sterem dla swego pokolenia, lecz i pochodnią dla następnych".
Fot. https://regionwielkopolska.pl/katalog-obiektow/muzeum-stanislawa-staszica-w-pile/
Pomnik Staszica i Ławeczka Staszica
W Pile znajduje się również pomnik Stanisława Staszica. Nad Gwdą, na skwerze pomiędzy alejami Niepodległości oraz Jana Pawła II, w pobliżu mostu Bolesława Chrobrego, na wysokim cokole stoi brązowa sylwetka najznakomitszego pilanina. Pomnik zaprojektował poznański artysta rzeźbiarz Edward Haupt (1893-1970). Pomnik odsłonięto w 1960 roku.
Fot. http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/22032,pila-pomnik-stanislawa-staszica.html
Fot. https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81aweczka_Stanis%C5%82awa_Staszica_w_Pile
Autorem ławeczki jest absolwent Akademii Sztuk Pięknych, obecnie Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby - dr Norbert Sarnecki.
Pilskie Muzeum Wojskowe
Ze względu na bardzo burzliwą historię miasta, Pilskie Muzeum Wojskowe, jest niebywale autentyczne. Eksponatów, które można podziwiać jest tutaj naprawdę wiele, ale jednym z najcenniejszych, jest samolot Su-22M4, który zwany jest popularnie Tygryskiem. Ludzie, którzy pracują w tym muzeum są pasjonatami i potrafią zainteresować historią i wojskowością nawet ludzi, którzy wcześniej nie mieli z tym nic wspólnego. To świetne miejsce zarówno
dla najmłodszych, jak i starszych.
Głównym zadaniem muzeum jest gromadzenie zbiorów dotyczących historii wojskowości, techniki wojskowej oraz historii militarnej miasta Piły. Zadanie to realizowane jest poprzez uzupełnienie zbioru o sprzęt nierozerwalnie związany z wojskową historią miasta, będący symbolem wieloletniego działania Piły, jako silnego ośrodka wojskowego szkolnictwa motoryzacyjnego. Pozyskane eksponaty: samochody ciężarowe, transportery opancerzone, wozy zabezpieczenia technicznego, czołgi tworzą kolekcję obrazującą różnorodność typów i wersji pojazdów używanych do szkolenia Żołnierzy Specjalistów Służby Czołgowo - Samochodowej w Wojsku Polskim.
Fot. https://www.pmw.pila.pl/index.php/o-nas, Su-22M4 „Tygrysek”
Nie tylko jest pilska szkoła, ale również wystawa stała, pod tytułem „Od Sekcji Automobilowej do Służby Czołgowo-Samochodowej”, przybliża zwiedzającym Polskie Tradycje Wojskowego Szkolnictwa Motoryzacyjnego, których początki sięgają 1918 roku.
Wyspa Parkowa i Gordalina, czyli tramwaj wodny
Syriusz zaprasza Was teraz na łono natury, do pilskiego parku. W latach 1976-1978, na bagnistej wyspie pomiędzy dwoma ramionami Gwdy, założono nowy park o powierzchni około 10 ha. Na wyspę nawieziono ponad 200 m³ ziemi, później zniwelowanej i odpowiednio ukształtowanej. Dziś, nazywany „sercem Piły” Park na Wyspie, latem staje się centrum wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Organizowane są tu koncerty, festyn i imprezy sportowe. Plaża, palmy, nadmorski piasek, przystań kajakowa – to kolejna propozycja na wypoczynek na pilskiej Wyspie.
Park na Wyspie otoczony jest Gwdą, która jest największym, mierzącym 145,1 km, dopływem Noteci. Wypływa z łąk powyżej jeziora Wierzchowo koło Szczecinka, wpada do Noteci w miejscowości Ujście koło Piły. Piła znajduje się w dolnym biegu Gwdy. Rzeka wyznacza malowniczy szlak przez miasto. Jest idealnym miejscem dla amatorów spływów kajakowych.
Rejs statkiem tzw. Gordaliną zawsze jest czymś wyjątkowym i raczej niespotykanym na co dzień, dlatego wycieczka dookoła wyspy parkowej jest niezapomnianym przeżyciem. Przyroda i szum rzeki, niebywale relaksują i sprawiają, że rejs wydaje się trwać krótką chwilkę, gdzie w rzeczywistości trwa on około 20 minut. Jest to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu z dziećmi i pokazanie im, jak wygląda relaks i odpoczynek.
Fot. https://fajnepodroze.pl/pila-atrakcje/
Fot. https://www.atrakcjedzieciece.pl/dashboard/attractions/tramwaj-wodny-gordalina
Wykorzystanie środków unijnych w Pile
- Modernizacja i poprawa warunków funkcjonowania Muzeum Stanisława Staszica w Pile, Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014 – 2020, działanie
4.4. Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego, dofinansowanie na kwotę z UE 1 326 586,50 zł
- Rewitalizacja przestrzeni publicznej w Pile - tereny nadrzeczne rzeki Gwdyi północna część wyspy miejskiej, Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata
2014 – 2020, działanie 9.2. Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych, dofinansowaniez UE na kwotę 12 527 155,61 zł
Źródła:
https://regionwielkopolska.pl/artykuly-dzieje-wielkopolski/pila/
https://www.pila.pl/
https://mapadotacji.gov.pl/projekty/1234438/,
https://mapadotacji.gov.pl/projekty/790931/,
https://fajnepodroze.pl/pila-atrakcje/
Włodzimierz Łęcki- Przewodnik Wielkopolska, wyd. Sport i Turystyka Muza SA, W-wa 1997, wyd. .II
Anders, Łęcki, Maluśkiewicz, Słownik Krajoznawczy Wielkopolski, wyd. PWN, W-wa-Poznań 1992