Data publikacji: 15.08.2023

Wielkopolskie podróże Syriusza POZNAN - WĄGROWIEC

.


Syriusz zaprasza dzisiaj do Wągrowca, miasta oddalonego 60 km od Poznania.
Do Wągrowca dojedziemy Kolejami Wielkopolskimi.
-  Wsiądź na stacji Poznań Główny
-  Wybierz pociąg w kierunku Wągrowca
-  Wysiądź na stacji Wągrowiec

Zwiedzanie rozpoczynamy od klasztoru pocysterskiego z końca XVIII wieku i kościoła pw. Wniebowzięcia NMP,a następnie zobaczymy pomnik ks. Jakuba Wujka, wieżę widokową oraz Jezioro Durowskie.

Klasztor pocysterski z końca XVIII wieku i kościół pw. Wniebowzięcia NMP
W latach od ok. 1392 do 1835/36 r. klasztor należał do zakonu cystersów. Pierwotny obiekt, którego budowę rozpoczęto pod koniec XIV w. został niemal całkowicie zniszczony przez pożar w 1747 r. Odbudowę ukończono prawdopodobnie po 1799 r.
Po przeprowadzeniu sekularyzacji (1835/6 r.) w zabudowaniach poklasztornych zlokalizowano, m. in. sąd powiatowy oraz więzienie, natomiast kościół przyjął funkcje parafialne. W czasie II wojny światowej w świątyni znajdował się magazyn wojskowy, który został podpalony przez wycofujące się z miasta wojska niemieckie. W wyniku pożaru zabudowania uległy zniszczeniu w nocy z 20. na 21. stycznia 1945r. Obiekt odrestaurowany został w okresie powojennym. Szczególnie cenna jest późnogotycka rzeźba z początku XVI w. przedstawiająca Maryję z Dzieciątkiem. Natomiast bogato zdobiony ołtarz soborowy, tron papieski oraz lektorium znajdujące się w kościele wykorzystane były podczas uroczystości milenijnych i wizyty Ojca Świętego w Gnieźnie w 1997 r. W klasztorze można także zwiedzić podziemia kościoła pocysterskiego, w których dokonywano pochówku zakonników. Wewnątrz zabudowań klasztornych znajduje się otoczony krużgankami wirydarz.

 
Fot: https://www.wagrowiec.eu/pl/dla-turysty/ciekawe-miejsca/klasztor-pocysterski

Pomnik ks. Jakuba Wujka
Wągrowiec to miasto rodzinne ks. Jakuba Wujka – autora przekładu Pisma Świętego na język polski. Wykształcenie początkowe uzyskał w wągrowieckiej szkole cystersów. Na kapłana został wyświęcony w roku 1568 r. w Pułtusku i od tego czasu poświęcił się intensywnej pracy kaznodziejskiej i pisarskiej. W roku 1584 r. władze zakonu jezuitów zleciły mu dokonanie przekładu Pisma Świętego na język polski. Podstawą przekładu była łacińska wersja Biblii, tzw. Wulgata. Całość Pisma Świętego w języku polskim ukazała się dopiero dwa lata po śmierci ks. Jakuba Wujka w 1599 roku. Biblia „wujkowa” przez ponad trzy i pół stuleci pełniła rolę podstawowego polskiego przekładu katolickiego. Pomnik ks. Jakuba Wujka, wykuty z piaskowca, został odsłonięty i poświęcony 27 maja 1973 r. przez ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

 
Fot: https://www.wagrowiec.eu/pl/dla-turysty/ciekawe-miejsca/pomnik-ks.-jakuba-wujka


Skrzyżowanie rzek

W centrum miasta podziwiać możemy ciekawe zjawisko skrzyżowania rzek Wełny i Nielby, które jest unikalnym zjawiskiem w Europie i stanowi dużą atrakcję turystyczną miasta. Ciekawostką jest, że wody obu rzek mieszają się ze sobą na skrzyżowaniu tylko w niewielkim stopniu.

 
Fot: https://www.wagrowiec.eu/pl/dla-turysty/ciekawe-miejsca/skrzyzowanie-rzek

Wieża widokowa
W Wągrowcu warto zobaczyć także odrestaurowaną w 2008 roku zabytkową wspinalnię Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie obecnie mieści się Izba Tradycji Pożarnictwa OSP w Wągrowcu, a na jej szczycie taras widokowy, z którego można podziwiać malowniczą panoramę miasta. Oprócz plansz dotyczących dziejów wągrowieckiej OSP, można tu zobaczyć także dawny sprzęt strażacki oraz umundurowanie bojowe i galowe. Dużą atrakcją dla zwiedzających będzie zapewne kolekcja modeli samochodów strażackich. Możliwość zwiedzania wieży dostępna jest po uprzednim umówieniu wejścia. Można tego dokonać w Muzeum Regionalnym - tel. 67 26 85 911.

 
Fot: https://www.wagrowiec.eu/pl/dla-turysty/ciekawe-miejsca/wieza-widokowa1

Jezioro Durowskie
Jezioro Durowskie, położone w centrum miasta, wzdłuż ulicy Kościuszki, jest jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. Mieszkańcy i turyści korzystać mogą z plaży
i kąpieliska, wypożyczalni sprzętu wodnego oraz przystani żeglarskich. Atrakcją są także rejsy katamaranem po Jeziorze Durowskim. W okresie letnim na jeziorze odbywają się regaty żeglarskie, a w 2001 r. zorganizowano Mistrzostwa Świata w Modelarstwie Żaglowym. Wzdłuż brzegu Jeziora Durowskiego rozciąga się malownicza promenada, której uroku dodają rzeźby, będące efektem prac poznańskich rzeźbiarzy. Nad promenadą, po wschodniej stronie Jeziora Durowskiego, wzdłuż ulicy Kościuszki rozciąga się natomiast teren miejskiego parku oraz zespół okazałych budynków z pocz. XX w.


 
Fot: https://www.wagrowiec.eu/pl/dla-turysty/ciekawe-miejsca/jezioro-durowskie

Wykorzystanie środków unijnych w Wągrowcu  

- Promocja walorów turystycznych miasta  - Regionalny Program Operacyjny na lata 2007- 2013, działanie 6.1. Turystyka, pt.: „Wągrowiec perłą w koronie jezior” –
  promocja walorów turystycznych miasta, dofinansowanie z UE 546 465,07 zł.
- Rewitalizacja linii kolejowej nr 356 na odcinku Wągrowiec - Gołańcz - granica województwa - prace przygotowawcze, działanie 5.2 Transport kolejowy,
  dofinansowanie z UE 2 901 050,00 zł.

Źródła:
https://www.wagrowiec.eu/pl/dla-turysty/ciekawe-miejsca
https://www.wagrowiec.eu/pl/dla-mieszkanca/miasto/wspolpraca-zagraniczna/projekty-unijne/opracowanie-lokalnego-programu-rewitalizacji-miasta-wagrowca-na-lata-2017-2025
https://mapadotacji.gov.pl/projekty/702583/
Włodzimierz Łęcki- Przewodnik Wielkopolska, wyd. Sport i Turystyka Muza SA, W-wa 1997, wyd. .II
Anders, Łęcki, Maluśkiewicz, Słownik Krajoznawczy Wielkopolski, wyd. PWN, W-wa-Poznań 1992

 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.