Data publikacji: 29.08.2023

Wielkopolskie podróże Syriusza POZNAŃ - WOLSZTYN

.



Syriusz proponuje wycieczkę do Wolsztyna, oddalonego 70 km od Poznania.
- Wsiądź na stacji Poznań Główny
- Wybierz pociąg w kierunku Wolsztyna
- Wysiądź na stacji Wolsztyn



Wolsztyn to niewielkie miasteczko w zachodniej Wielkopolsce, poza głównym turystycznym szlakiem tego regionu Polski. W Wolsztynie jest wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć, m.in. nowoczesny dworzec kolejowy, Muzeum Roberta Kocha, kościół farny, Muzeum Marcina Rożka, Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski, parowozownia oraz Jezioro Wolsztyńskie.

Nowoczesny Dworzec Kolejowy w Wolsztynie
Dworzec kolejowy w Wolsztynie zdobył Grand Prix – główną Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego NAWW. Obiekt zdobył też nagrodę w kategorii “Przestrzeń publiczna”. Historia przeplata się tutaj ze współczesnością. Nowoczesna forma kolorem nawiązuje do tradycyjnego malowania parowozów – nowa zabudowa utrzymana jest w kolorystyce czarno-czerwonej i została wykonana ze stali.

 
Fot:https://www.whitemad.pl/rzeczywistosc-lepsza-niz-wizualizacje-dworzec-kolejowy-w-wolsztynie-zostal-otwarty/

Cały kompleks spinają charakterystyczne zadaszenia, które okalają niemal cały budynek. To zadaszenia peronu kolejowego i autobusowego, daszki nad wejściem do budynku i wiaty dla rowerów i taksówek.

 
Fot:https://www.whitemad.pl/rzeczywistosc-lepsza-niz-wizualizacje-dworzec-kolejowy-w-wolsztynie-zostal-otwarty/

Muzeum Roberta Kocha
Muzeum Roberta Kocha mieści się w budynku, w którym mieszkał noblista w latach 1872 – 1880, przy ulicy o tej samej nazwie. Robert Koch był w Wolsztynie w tym czasie lekarzem powiatowym, ale prawdziwym tematem jego zainteresowań były bakterie, w tym
ta wywołująca wąglik, czy gruźlicę. Za odkrycie tej ostatniej otrzymał nagrodę Nobla
11 grudnia 1905 roku. W Wolsztynie pracował jednak nad wąglikiem.

 
Fot: https://robimypodroze.pl/2021/09/wolsztyn-atrakcje-wielkopolski-pelna-para/

 
Fot: https://robimypodroze.pl/2021/09/wolsztyn-atrakcje-wielkopolski-pelna-para/

Muzeum w obecnym kształcie istnieje od 2 maja 1996 roku i stanowi kontynuację mieszczącej się tu od 1958 roku Izby Pamięci poświęconej uczonemu. Ekspozycja zajmuje dwie sale na parterze, w których znajdują się naprawdę ciekawe eksponaty z czasu, kiedy Robert Koch mieszkał w Wolsztynie i nie tylko. Sprzęt laboratoryjny, stylowe meble, czy zdjęcia z tamtego okresu w naprawdę fajny sposób oddają klimat czasów, w których żył słynny uczony. Opiekun muzeum ciekawie opowiada o nobliście.

Kościół farny w Wolsztynie
Po wizycie w Muzeum Roberta Kocha warto zwrócić uwagę na najstarszą historycznie i najważniejszą w Wolsztynie świątynię. Jest nią kościół parafialny, który w tym miejscu stał od początków miasta. Oryginalna świątynia nie przetrwała do dzisiejszych czasów z powodu zawirowań dotykających miasto, więc to, co dzisiaj możemy podziwiać to kościół z II połowy XVIII wieku.

 
Fot: https://robimypodroze.pl/2021/09/wolsztyn-atrakcje-wielkopolski-pelna-para/

 
Fot: https://robimypodroze.pl/2021/09/wolsztyn-atrakcje-wielkopolski-pelna-para/

Muzeum Marcina Rożka
Marcin Rożek był wielkopolskim rzeźbiarzem i profesorem Szkoły Sztuk Zdobniczych
w Poznaniu. W domu, w którym niegdyś mieszkał przy ul. 5 stycznia 34, znajduje się poświęcone mu muzeum, gdzie umieszczono jego rzeźby, dokumenty i fotografie. Prace artysty można podziwiać także w przyległym do domu ogrodzie.


 
Fot: https://muzea-wolsztyn.com.pl/

Muzeum mieści się w willi zbudowanej według pomysłu artysty rzeźbiarza , do której przylega malowniczy ogród dochodzący w przeszłości aż do brzegów jeziora Wolsztyńskiego. Obiekt jest także siedzibą główną Muzeum Regionalnego.
Do najbardziej znanych prac Marcina Rożka należy pomnik Bolesława Chrobrego w Gnieźnie (1929 r. – zniszczony w 1939 r.), Siewca w Luboniu k. Poznania (1923 r.), Chopin w Poznaniu (1923 r.). Artysta był także współtwórcą Pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu odsłoniętego w 1932 roku. Poza rzeźbami dorobek artysty stanowią także rysunki i obrazy olejne.

Parowozownia w Wolsztynie
Nadchodzi czas na prawdziwą wisienkę na torcie, dla której postanowiliśmy odwiedzić Wolsztyn. Mowa oczywiście o Parowozowni, ale nie byle jakiej. To nie jest po prostu muzeum ciuchci, jakich wiele jest w Polsce. Parowozownia w Wolsztynie jest jedyną w Europie, nadal czynną i obsługującą planowe trasy parowozownią. Więc jeżeli macie ochotę sprawdzić, jak się podróżowało na początku XX wieku, to tylko tutaj. Wolsztyńska Parowozownia powstała w 1907 roku i wybudowane wówczas zabudowania i urządzenia funkcjonują do dzisiaj. Prawdziwym rarytasem jest choćby obrotnica o średnicy 20,5 metra, czy ponad 100-letni wodny żuraw.

 
Fot: https://robimypodroze.pl/2021/09/wolsztyn-atrakcje-wielkopolski-pelna-para/

Parowozownia w swoich zasobach posiada około 20 parowozów, pośród których są i te nadal sunące po szynach, ale i takie, które przyrosły już nieco do stalowych torów i grzecznie czekają na turystów w hali postojowej. Wśród nich znajduje się choćby najszybszy polski parowóz
z 1937 roku – „Piękna Helena”, który osiągał zawrotną prędkość 130 km/h. Od 1991 roku organizowana jest tu także prawdziwa rewia parowej mody, bo na przełomie kwietnia i maja można zobaczyć prawdziwą paradę parowozów. Najciekawsze jest tu jednak to, że możecie stać się uczestnikiem niezwykłego spektaklu, jakim jest wjazd na stację i obrządzanie parowozu po przyjeździe w sposób w jaki robiono to przed 100 laty. Uzupełnianie wody, węgla,
czy oczyszczanie kotła z popiołu to brudna, ale niezwykle widowiskowa robota. Jeszcze lepsze jest to, że można sobie wejść do takiej, jeszcze ciepłej lokomotywy i poszuflować trochę, sprawdzając, jak ciężka była praca maszynisty.

 
Fot: https://robimypodroze.pl/2021/09/wolsztyn-atrakcje-wielkopolski-pelna-para/

Jezioro Wolsztyńskie
Jezioro Wolsztyńskie to jedno z jezior leżących na terenie Pojezierza Poznańskiego. Znajduje się ono w północnej części Wolsztyna, a jego średnia głębokość to 2 m. Co ciekawe, jest ono jeziorem przepływowym, przez które przepływa rzeka Dojca. Jezioro Wolsztyńskie i tereny wokół niego to idealne miejsce na wypoczynek, plażowanie i kąpiele w sezonie letnim, jak
i ciekawa atrakcja dla wszystkich fanów natury i historii przez cały rok. W okolicy jeziora znajdują się chronione obszary pod względem przyrodniczym: Rozlewiska Dojcy, Bagno Chorzemińskie, a także Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski.

 
Fot: https://wposzukiwaniu.pl/wp-content/uploads/2022/11/wolsztyn-2.jpg

Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski
Skansen  leży nad brzegiem Jeziora Wolsztyńskiego i jest oddziałem Muzeum Regionalnego w Wolsztynie. Ekspozycja skansenu obejmuje ciekawą ścieżkę dendrologiczną oraz 15 obiektów, w których wnętrzach możemy przenieść się w czasie i zobaczyć, jak żyło się kiedyś: od izb mieszkalnych, poprzez pomieszczenia gospodarcze oraz warsztaty rzemieślnicze, aż po przemysł wiejski. Wszystko to otulone bogatą roślinnością – ogródkami, drzewami, uprawami, pomoże przybliżyć nam charakter zachodnio -wielkopolskiej wsi z przełomu XIX/XX wieku.


Fot: https://wposzukiwaniu.pl/wolsztyn-atrakcje/

Wykorzystanie środków unijnych w Wolsztynie
-  Poprawa stanu infrastruktury dworcowej poprzez rewitalizację dworca kolejowego wraz z terenami przyległymi w Wolsztynie, Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014 – 2020, działanie 5.2. Transport kolejowy, dofinansowanie
z UE: 4 196 110,34 zł.

To już ostatnia, tegoroczna wakacyjna podróż Syriusza po Wielkopolsce. Niebawem ogłosimy Konkurs nawiązujący do miejsc, które odwiedziła unijna maskotka Syriusz.
Już dziś zachęcamy do obserwowania naszej strony Europe direct Poznań i wzięcia udziału w ciekawym konkursie.


Źródła:
https://www.podrozepokulturze.pl/2019/12/wolsztyn-co-zobaczyc-robic-zwiedzanie-parowozownia-skansen-muzeum-wielkopolska-zabytki/
https://www.parowozowniawolsztyn.pl/zwiedzanie-z-przewodnikiem/,
https://robimypodroze.pl/2021/09/wolsztyn-atrakcje-wielkopolski-pelna-para/,
https://www.whitemad.pl/rzeczywistosc-lepsza-niz-wizualizacje-dworzec-kolejowy-w-wolsztynie-zostal-otwarty/,
https://muzea-wolsztyn.com.pl/
https://wposzukiwaniu.pl/wp-content/uploads/2022/11/wolsztyn-2.jpg
https://mapadotacji.gov.pl/projekty/793780/
Włodzimierz Łęcki- Przewodnik Wielkopolska, wyd. Sport i Turystyka Muza SA, W-wa 1997, wyd. .II
Anders, Łęcki, Maluśkiewicz, Słownik Krajoznawczy Wielkopolski, wyd. PWN, W-wa-Poznań 1992
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.