Data publikacji: 18.07.2022

Wielkopolskie podróże z EkoSyriuszem

uroki Nadleśnictwa Łopuchówko w Puszczy Zielonka oraz Wieża na Dziewiczej Górze


EkoSyriusz zaprasza Was Kolejami Wielkopolskimi z Poznania do stacji PKP Czerwonak Osiedle, stamtąd udajemy się w kierunku kompleksów leśnych do Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i obieramy trasę na Dziewiczą Górę.

Trasa od dworca do wieży liczy 3,2 km. Szacowany czas przejścia pieszo: 1h.

Obszary Natura 2000-Siedliskowe - Uroczyska Puszczy Zielonki (Kod :PLH300058)

Ścieżka stanowi integralną część Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Dziewicza Góra. Swoją nazwę zawdzięcza cysterkom z Owińsk, które od połowy XIII w. były właścicielkami góry i jej okolic. To od nich pochodzi pierwotna nazwa wzniesienia – Dziewcza Góra, przekształcona później na Dziewiczą Górę.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Dziewicza Góra”. Fot. Nadleśnictwo Łopuchówko

W skład Ośrodka Edukacji Przyrodniczo- Leśnej Dziewicza Góra wchodzą:

- budynek główny, mieszczący salon fotografii przyrodniczej „Foto-natura", ogólnodostępne toalety oraz punkt gastronomiczny, w którym odbywają się cykliczne wystawy przyrodnicze;

- budynek zielonej szkoły, w którym odbywają się zajęcia edukacyjne z zakresu wiedzy przyrodniczo- leśnej;

- wiata na ognisko mieszcząca ok. 100 osób wraz z wmurowanym grillem.


Salon Fotografii Przyrodniczej FOTONATURA. Fot. R. Magda

Niewątpliwą atrakcją ścieżki jest znajdująca się na szczycie góry, na wysokości 143 m n.p.m., wybudowana w 2005 roku, wieża przeciwpożarowa, będąca punktem widokowym na Poznań i jego okolice. Wieża ma 40 m wysokości, czyli tyle co 13-piętrowy wieżowiec. Aby dojść na taras widokowy, trzeba pokonać 171 schodów. Przy dobrych warunkach pogodowych można z niego dostrzec oddaloną o 40 km katedrę gnieźnieńską.

Wieża przeciwpożarowa z tarasem widokowym na szczycie Dziewiczej Góry Fot. Krzysztof Moroz

Wokół ośrodka wytyczona została ścieżka przyrodniczo-leśna „Dziewcza Góra", obejmująca 17 przystanków i poruszająca zagadnienia związane z bogactwem przyrodniczym oraz gospodarka leśną.

Przystanki na ścieżce:

1. Parking Dziewicza Góra

2. Szczyt Dziewiczej Góry

3. Zwierzęta Puszczy Zielonki

4. Drzewostan nasienny

5. Odnowienie lasu

6. Pomniki przyrody

7. Fazy rozwojowe drzewostanu

8. Kamień – pożarzysko

9. Urządzanie lasu

10. Skrzydlaci mieszkańcy lasu

11. Dąbrowa

12. Drzewa naszych lasów

13. Historyczne miejsce po klasztorze Dziewicza Góra

14. Łąki i łozowiska

15. Leśna klasa im. Augusta Cieszkowskiego

16. Rola martwego drewna w lesie

17. Ochrona lasu

Zagadnienia poruszane na ścieżce: charakterystyka ssaków, ptaków, gadów, płazów, owadów oraz roślin; budowa i funkcjonowanie ekosystemu lasu; procesy przyrodnicze; gospodarka leśna; łowiectwo; ochrona przyrody.

Zarówno na ścieżce przyrodniczo-leśnej jak i w pomieszczeniach ośrodka od wtorku do piątku odbywają się zajęcia z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej. Tematy są dostosowywane do wieku uczestników oraz pory roku. Istnieje również możliwość przeprowadzenia zajęć w formie gry terenowej. Zajęcia edukacyjne mogą zakończyć się ogniskiem.

Informacje o zajęciach edukacyjnych oraz możliwości rezerwacji miejsca na ognisko znajdują się na stronie Nadleśnictwa Łopuchówkoà  https://lopuchowko.poznan.lasy.gov.pl/osrodek-dziewicza-gora

Ośrodek edukacyjny Nadleśnictwa Łopuchówko zdobył tytuł Rekomendowanej Atrakcji Turystycznej Powiatu Poznańskiego w trzeciej edycji certyfikacji obiektów turystycznych zorganizowanej przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną (PLOT) we współpracy z Powiatem Poznańskim. Ośrodek Dziewicza Góra wyróżniono w kategorii parki rozrywki/ośrodki edukacji.

Certyfikat Rekomendowanej Atrakcji Turystycznej Powiatu Poznańskiego dla OEPL Dziewicza Góra, Fot. Nadleśnictwo Łopuchówko

 

Wierzchołek Góry i jego otoczenie porośnięte są pięknymi lasami składającymi się z sosny i prawie wszystkich gatunków rodzimych drzew liściastych. Rosną tu m.in. wiekowe dęby o obwodach przekraczających 4 metry. Bardzo bogaty jest również świat roślin, zarówno leśnych jak i łąkowych, stepowych a nawet górskich. Zinwentaryzowano m.in. 700 gatunków roślin naczyniowych i blisko 130 gatunków mchów i wątrobowców.

Dziewicza Góra. Fot. Nadleśnictwo Łopuchówko

 

Obszar w zarządzie Nadleśnictwa Łopuchówko charakteryzuje się znacznym rozproszeniem. Tworzy go 106 kompleksów leśnych, z których aż 60% to lasy ochronne. Powierzchniowe formy ochrony przyrody reprezentowane są przez siedem rezerwatów przyrody, dwa obszary chronionego krajobrazu (Dolina Wełny i Dolina Samicy) oraz obszary Natura 2000, w tym wyjątkowy, obejmujący poligon Biedrusko.

Źródło:  Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu

 

Źródła:

https://powiat.poznan.pl/wpcontent/uploads/2021/03/przewodnik_niedzielnego_tropiciela_www.pdf)

https://www.poznan.lasy.gov.pl/nadlesnictwo-lopuchowko.-dziewicza-gora-najwyzsze-wzniesienie-parku#.Yr1LwXZBxZU

https://lopuchowko.poznan.lasy.gov.pl/osrodek-dziewicza-gora


 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.