Data publikacji: 26.03.2009

Wizy biometryczne: dla dzieci poniżej 12 roku życia bez odcisków palców

Wizy z identyfikatorami biometrycznymi, podobnie jak biometryczne paszporty, mogą wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa, jednak od dzieci poniżej 12 roku życia nie będą pobierane odciski linii papilarnych.


Parlament zatwierdził uzgodniony z Radą tekst rozporządzenia w sprawie wiz zawierających identyfikatory biometryczne.

System VIS ma w założeniach ułatwić procedury wydawania wiz i zapobiec nadużyciom polegającym na równoczesnym składaniu wniosków wizowych w kliku krajach członkowskich UE. Aby system działał dobrze potrzebne są wspólne zasady wydawania wiz, a dokumenty wydawane w różnych krajach powinny posiadać te same cechy.

Parlament zatwierdził dziś wspólne stanowisko Rady w sprawie rozporządzenia dotyczącego wiz oraz organizacji przyjmowania i rozpatrywania wniosków wizowych. System VIS rozpocznie działanie w fazie testowej w październiku br. a od 2010 roku powinna już działać jego wersja finalna, która początkowo wykorzystywana będzie przez konsulaty państw członkowskich w krajach Afryki Północnej, a w późniejszym okresie także w innych państwach świata.

Odstępstwa dla dzieci poniżej 12 roku życia

Podobnie jak paszporty, także wizy zawierać będą identyfikatory biometryczne, tj. fotografie z cechami biometrycznymi twarzy oraz odciski palców. I podobnie jak w przypadku paszportów, tak i teraz posłom udało się przekonać państwa członkowskie, aby dzieci do 12 roku życia zwolnione zostały z obowiązku posiadania odcisków palców w dokumentach wizowych, gdyż w tym wieku linie papilarne mogą jeszcze ulegać zmianom i ich odcisk nie stanowi wiarygodnego dowodu na właściwą identyfikację osoby.

Sprzęt do gromadzenia danych biometrycznych

Posłowie chcą także, aby procedury ubiegania się o wizę były jak najprostsze, w czym pomóc może odpowiednia organizacja pracy placówek konsularnych. Gromadzeniem danych biometrycznych i wniosków o wizę zajmować się będzie specjalna instytucja, dzięki czemu nie będzie koniczności, aby wszystkie placówki konsularne zaopatrywały się w odpowiedni sprzęt do ich gromadzenia i przetwarzania. Oczywiście, państwa członkowskie będą mogły wyposażyć swoje konsulaty w tego typu urządzenia, jeśli tak zadecydują. 

Powierzanie zadań podmiotom zewnętrznym tylko na określonych warunkach

Przyjmowanie wniosków może być powierzone podmiotom zewnętrznym, ale pod określonymi warunkami. Jeśli taki podmiot będzie pobierał dodatkowe opłaty za przyjęcie wniosku - oprócz opłat wizowych - wnioskodawca zawsze będzie miał możliwość bezpośredniego złożenia wniosku w konsulacie, gdzie tej dodatkowej opłaty uniknie.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.