Data publikacji: 25.02.2015

World Press Photo

12 lutego odbyła się 58. edycja najbardziej prestiżowego konkursu fotograficznego na świecie. Poznajmy wyniki konkursu World Press Photo. Kim są laureaci?


Konkurs World Press Photo na najlepsze zdjęcia roku istnieje od 1955 roku. Corocznie nagradzane są w nim fotografie wykonane nie tylko przez profesjonalistów, ale także od pięciu lat w konkursie udział mogą brać również amatorzy, których prace zaistniały w mediach.
Kategorie, w których ocenia się prace, obejmujące fotografie pojedyncze i serie (reportaże), to:
  • zdjęcie roku,
  • zdarzenia,
  • ludzie w zdarzeniach,
  • sportowe sytuacje,
  • ludzie sportu,
  • życie codzienne,
  • portrety,
  • sztuka,
  • przyroda.
W tegorocznej 58. edycji konkursu pojawiła się nowa kategoriaprojektów długoterminowych (Long-term projects). Fotografowie składali w niej cykle zdjęć wykonywane przez minimum 3 lata. Kategoria wzbudziła wiele entuzjazmu, ponieważ pojawiło się w niej 510 zgłoszeń i ponad 14500 fotografii.
Międzynarodowe jury złożone z czołowych specjalistów w dziedzinie fotografii prasowej zaczęło oceniać nadesłane zdjęcia 1 lutego 2015 roku w biurze World Press Photo w Amsterdamie. Na czele jury stanęła Michele McNally, dyrektor działu fotografii i asystentka redaktora naczelnego pisma The New York Times.
W tym roku na konkurs nadesłano 97912 zdjęć złożonych przez 5692 fotografów prasowych i dokumentalistów ze 131 krajów świata. Wyniki konkursu zostały ogłoszone 12 lutego 2015 roku.
Laureat głównej nagrody
 
W tym roku laureatem głównej nagrody World Press Photo został Mads Nissen, pochodzenia duńskiego. Urodził się on w 1979 roku w Danii. Jako absolwent Duńskiej Szkoły Dziennikarstwa na wydziale fotoreportażu w 2007 roku wyjechał do Szanghaju, gdzie dokumentował społeczne konsekwencje wzrostu gospodarczego w Chinach.
Najwyżej nagrodzone zdjęcie Madsa Nissena w kategorii „zdjęcie roku”, zatytułowane „Jon and Alex” przedstawia parę dwóch gejów z rosyjskiego Sankt Petersburga, 21–letniego Jona i 25–letniego Alexa. Opis pod zdjęciem: życie gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transseksualnych jest w Rosji coraz trudniejsze.
Zauważone przez jury najbardziej prestiżowego konkursu fotograficznego na świecie, jakim jest World Press Photo, zdjęcie autora o tematyce mniejszości seksualnych miało nadać ton temu problemowi, jakim jest prawna i społeczna dyskryminacja tych mniejszości ze strony grup religijnych i nacjonalistycznych.
Nagroda dla autora najlepszego zdjęcia to 10.000 euro oraz sprzęt fotograficzny, ufundowany przez firmę Canon.
Nagroda dla Polaka
 
W nowej kategorii „projektów długoterminowych” drugą nagrodę otrzymał Kacper Kowalski za swoją doskonałą serię podniebnych zdjęć z paralotni, zatytułowanych „Toxic Beauty”, składający się z obszarów przemysłowych i fizycznych skutków wpływu człowieka na środowisko.
Prace tego autora były nagradzane w wielu międzynarodowych konkursach. 38–letni Kacper Kowalski ukończył Politechnikę Gdańską, jest licencjonowanym paralotniarzem i wykorzystuje to w swojej pracy, fotografując ziemię z góry. Jako pierwszy Polak przeleciał paralotnią bez napędu ponad 200 kilometrów.
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.