Data publikacji: 03.10.2011

Wrześniowa sesja plenarna PE w skrócie

 - Sprawy ekonomiczne zdominowały drugie wrześniowe posiedzenie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Szef KE Jose Manuel Barroso przedstawił plan działania na przyszły rok, w tym m.in. projekt wprowadzenia podatku od transakcji finansowych.


Deputowani przyjęli też pakiet projektów gospodarczych, które pozwolą w przyszłości uniknąć kryzysów finansowych.

  • Kondycja UE. Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso przedstawił posłom w przemówieniu plany KE na przyszły rok. Najważniejsza jest ciągle walka z kryzysem. Barroso przedstawił m.in. plan wprowadzenia podatku od transakcji finansowych. Większości grup spodobały się zamierzenia szefa KE. Część protestowała przeciwko dawaniu więcej władzy unijnym instytucjom.
  • Sześciopak. Parlament poparł pakiet projektów ekonomicznych, które mają ułatwić zarządzanie gospodarką i pomogą uniknąć w przyszłości kryzysów finansowych. Przepisy pozwolą na lepsze monitorowanie tych krajów strefy euro, które mają kłopoty z utrzymaniem budżetu w ryzach.
  • UE-Autonomia Palestyńska. Deputowani dyskutowali o relacjach z Palestyną, po tym jak ten kraj wystąpił o członkostwo w ONZ, a tym samym uznanie jego państwowości. Niektórzy deputowani popierają ten wniosek, część wyraża zrozumienie dla niepokojów Izraela, a większość chce wznowienia rozmów pokojowych. PE poparło też umowę pozwalającą na bezcłowy handel niektórymi produktami z Palestyną.
  • Bezpieczeństwo drogowe. Co roku na drogach UE ginie w wypadkach samochodowych aż 35 tys. osób. Posłowie chcą ograniczenia liczby ofiar. W przyjętym dokumencie proponują 103 metody na poprawienie bezpieczeństwa drogowego. To m.in. alko-blokady niepozwalające na jazdę po pijanemu czy ograniczenie prędkości do 30 km na godzinę w dzielnicach mieszkalnych.
  • Przedmioty podwójnego zastosowania. Parlament znowelizował przepisy dotyczące przedmiotów, które mogą mieć zastosowanie zarówno do celów cywilnych, jak i militarnych. Przedmiotami podwójnego zastosowania mogą być m.in. chemikalia, urządzenia telekomunikacyjne czy programy komputerowe.
  • Pomoc dla najbiedniejszych. Posłowie chcą ratowania programu pomocy "żywność za darmo". Dzięki niemu pomoc co roku otrzymywało 13 mln Europejczyków, jednak unijny trybunał miał zastrzeżenia co do programu. Komisja Europejska musiała ograniczyć przeznaczone na niego fundusze, a sześć państw Unii blokuje przyjęcie porozumienia.
  • Prawa gejów. Niektórzy ciągle postrzegają homoseksualizm, biseksualizm i transseksualizm za chorobę umysłową. Eurodeputowani chcą by dyskryminacja LGBT się zakończyła. W przyjętej rezolucji przypominają m.in. o prawie gejów do organizowania parad równości i życia prywatnego.
  • Cypr-Turcja. Posłowie są zaniepokojeni rosnącym napięciem pomiędzy Cyprem i Turcją na tle wydobycia gazu i ropy. PE potępił tureckie groźby wobec Cypru i podkreślił, że pogróżki wobec jednego kraju są pogróżkami wobec całej Unii.
  • Skanery lotniskowe. Ile ciała powinny pokazywać skanery lotniskowe? Na to pytanie szukali odpowiedzi europosłowie podczas czwartkowej debaty na sesji plenarnej. Deputowani nie chcą by urządzenia nadwyrężały nasze prawo do prywatności.
  • Rio +20. Posłowie przyjęli rezolucję na przyszłoroczny szczyt Rio +20. Będzie to spotkanie organizowane przez ONZ i poświęcone zrównoważonemu rozwojowi. Deputowani chcą silnego i jednolitego stanowiska Unii na spotkanie w Rio de Janeiro.
 
Źródło i więcej informacji na :

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.