Data publikacji: 08.07.2011
Szczegółowemu omówieniu planu prac polskiej prezydencji będzie poświęcone piątkowe spotkanie premiera Donalda Tuska oraz członków Rady Ministrów z kolegium komisarzy UE.
Organizacja na początku prezydencji wspólnego posiedzenia komisarzy i ministrów jest już unijną tradycją. W przypadku Polski jest to jednak drugie takie spotkanie – już w czerwcu 2010 r., w ramach przygotowań do polskiego przewodnictwa w Radzie UE, premier i członkowie Rady Ministrów spotkali się w Brukseli z unijnymi komisarzami.
Przylot delegacji Komisji Europejskiej do Warszawy jest przewidziany na 10 rano. W trakcie bilateralnego spotkania premiera Tuska z przewodniczącym KE Jose Manuelem Barroso oraz na posiedzeniu plenarnym (ministrowie i komisarze, pod przewodnictwem premiera Tuska i przewodniczącego Barroso) zostaną omówione główne priorytety polskiej prezydencji: źródła wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej, reforma zarządzania gospodarczego, Europejska Polityka Sąsiedztwa, kwestie klimatyczne oraz nowy, wieloletni budżet Unii Europejskiej.
W piątek przewidziane są też osobne spotkania poszczególnych ministrów i komisarzy, w grupach podzielonych tematycznie.
W trakcie tych spotkań przedstawiciele rządu i KE będą – w ramach swoich kompetencji - koncentrować się na szczegółach punktach prac polskiej prezydencji, a więc m.in. na dyrektywach dotyczących rynku online, jednolitym patencie UE, Single Market Act, utworzeniu Europejskiej Fundacji na rzecz Demokracji, nowych rozporządzeniach ws. polityki spójności i pakiecie legislacyjnym Wspólnej Polityki Rolnej.
Spotkanie Rady Ministrów i kolegium komisarzy zakończy się wspólnym lunchem na Zamku Królewskim.
Warszawa: komisarze i ministrowie
Spotkanie kolegium komisarzy UE z ministrami rządu państwa sprawującego przewodnictwo w Radzie UE jest tradycyjnym wydarzeniem organizowanym na początku każdej prezydencji i ma na celu przedyskutowanie kwestii kluczowych, jakie będą podejmowane w ciągu najbliższych 6 miesięcy.
Dodatkowo szef Komisji Europejskiej Jose Barroso spotka się z premierem Donaldem Tuskiem, będą też oddzielne spotkania członków Rady Ministrów z odpowiadającymi im unijnymi komisarzami. Po rozmowach zaplanowano wspólny obiad na Zamku Królewskim.
Przewidziano spotkania w 7 grupach tematycznych:
- efektywności wykorzystania zasobów, rolnictwa, rybołówstwa, środowiska, klimatu, energii, infrastruktury i transportu;
- polityki gospodarczej, rynku wewnętrznego, podatków i agendy cyfrowej;
- innowacji, edukacji, kultury, młodzieży, sportu i turystyki;
- zatrudnienia, polityki społecznej, rozwoju regionalnego, zdrowia i spraw konsumenckich;
- spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i wyrównywania szans;
- spraw zewnętrznych, handlu, polityki rozwojowej, pomocy humanitarnej, reagowania na sytuacje kryzysowe, poszerzenia i polityki sąsiedztwa;
- spraw ogólnych (w tym administracyjnych) i budżetu.
Źródło PKE PL