Data publikacji: 13.05.2010

Współpraca z krajami sąsiadującymi przynosi owoce

Unijna strategia pomocy finansowej i innych form pomocy na rzecz wspierania reform w krajach sąsiadujących okazała się dobrą inwestycją.


Z przeglądu europejskiej polityki sąsiedztwa wynika, że doprowadziła ona do zwiększenia wymiany handlowej oraz intensyfikacji współpracy w innych obszarach między UE a krajami położonymi na wschód i na południe od Unii. Okazuje się jednak, że polityka ta jest bardziej skuteczna we wspieraniu reform gospodarczych niż zmian demokratycznych.
 
„Najważniejsze będzie w przyszłości położenie większego nacisku na reformy demokratyczne i polityczne. Widać już postępy na tym polu, lecz z reguły dokonują się one powoli”, powiedział komisarz Štefan Füle.
 
Polityka sąsiedztwa weszła w życie w roku 2004 − tym samym, w którym do UE przystąpiło 10 nowych państw, głównie z Europy Środkowej. Nastąpiło zjednoczenie Europy, którą przez dziesięciolecia dzieliła żelazna kurtyna, a granica UE przesunęła się o tysiąc kilometrów na wschód. Nawiązując współpracę ze swoimi sąsiadami, Unia starała się zapobiec powstaniu w Europie nowych podziałów oraz zapewnić bezpieczeństwo i stabilność na swoich granicach.
 
Polityka sąsiedztwa to umowy o wolnym handlu, pomoc finansowa, pomoc w zakresie bezpieczeństwa energetycznego oraz bezwizowe wyjazdy do UE. Dotyczy ona wszystkich najbliższych sąsiadów UE na wschodzie i południu, z wyjątkiem tych, których obejmuje polityka rozszerzenia.
 
Dotychczas udało się zacieśnić współpracę w takich dziedzinach jak handel, transport, energia, środowisko, badania naukowe i edukacja. Eksport z UE do krajów sąsiedzkich wzrósł o 63 proc., a import prawie się podwoił w latach 2004−2008, zanim wybuchł światowy kryzys gospodarczy.
 
Kraje partnerskie coraz skuteczniej wykorzystują pomoc finansową UE w celu realizowania niezbędnych reform. Od czasu rozpoczęcia działań pomoc wzrosła o 32 proc., a na okres 2007−2012 na europejską politykę sąsiedztwa przeznaczono 12 mld euro.
 
Mieszkańcy UE i krajów partnerskich mają ze sobą coraz więcej kontaktów, a z niektórych państw, w tym Ukrainy i Mołdawii, podróżowanie do UE jest teraz dużo łatwiejsze. W 2008 roku wydano unijne wizy dla ponad 2 mln obywateli krajów sąsiadujących.
 
Jeżeli chodzi o demokrację i rządy prawa, UE z zadowoleniem patrzy na wybory na Ukrainie, w Mołdawii, w Maroku oraz Libanie. Ze sprawozdania na ten temat wynika jednak, że wiele jeszcze pozostało do zrobienia, bowiem korupcja wciąż jest plagą w wielu krajach.
 
Europejska polityka sąsiedztwa   na  http://ec.europa.eu/world/enp/index_en.htm

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.