Data publikacji: 10.09.2014

Wśród wrzosowisk Northumberland

Northumberland to miejsce, z którym nawet Internet obchodzi się po macoszemu. Za wyjątkiem pięknych fotografii trudno jest znaleźć rzeczowe informacje na temat tego obszaru, a szkoda, bo jest tam co oglądać!


Roślinność

Wybrzeże Northumberland stanowi dość krótki odcinek, więc najprościej zwiedzać je wynajętym samochodem. Wówczas to można łatwo podziwiać bogatą szatę roślinną, wśród której należy wymienić obecność licznych storczyków, niebieskiej cebuli morskiej, rumieniących się brodziszków i wyki. Roślinność ta ustępuje jednak na wyspach wybrzeża, gdyż pokryte są one białawym nalotem, pochodzącym od soli przynoszonej wraz z podmuchami wiatru. Jedynymi rodzajami flory, porastającej wyspy, są morska i czerwona firletka oraz trawa warzucha lekarska, przetykana białymi kwiatkami.

Farne i Holy

Te dwie nazwy odnoszą się do dwóch grup wysp u wybrzeża Northumberland. Jeśli pogoda jest dostatecznie łaskawa, tamtejsi rybacy przeprawiają turystów w ich okolice, by ci mogli podziwiać skupisko skał wulkanicznych tworzących ląd. Obszar ten zamieszkuje wiele gatunków ptaków. Warto pamiętać, że turyści nie mają wstępu na wszystkie wyspy, jednak tam, gdzie zwiedzanie jest możliwe (Inner Farne, Saple), ptaków jest tak dużo, że ląd wydaje się być tętniącym życiem pierzastym tworem. Wśród mieszkańców wysp należy wymienić takie gatunki, jak kormorany, mewy arktyczne czy rybołówki, na tym jednak nie koniec - na siedlisko do rozmnażania wybrały sobie to miejsce szare foki. Northumberland to jedyny teren na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii, gdzie foki się rozmnażają.

Holy Island

Wyspa ta, znana również jako Lindisfarne, jest połączona z miejscowością Beal, położoną na wybrzeżu poprzez drogę. Droga ta otoczona jest bagienną, słoną równiną, co stanowi niecodzienny widok. Z wyspą tą związany jest fragment historii Wielkiej Brytanii - w 635 roku św. Aidan wybudował tu klasztor, którego ruiny można obserwować do dziś. Kolejnym obiektem wartym uwagi jest Zamek Lindisfarne, wzniesiony w XVI w., a po pewnym czasie - odrestaurowany.

Równina, łącząca wyspę ze stałym lądem, która ukazuje się przy odpływach jest miejscem atrakcyjnym do żerowania dla wędrownych ptaków. Wśród nich wymienić można przedstawicieli najrzadszych gatunków - łabędzia krzykliwego czy edredona. Nie powinno więc dziwić, że cała wyspa stanowi rezerwat przyrody.

Park Narodowy Northumberland

Na wybrzeżu rozciąga się park narodowy, będący najrzadziej zaludnionym obszarem Anglii. Turyści mogą tu podziwiać torfowiska, lasy sosnowe czy kilkudziesięciokilometrowy pas wrzosowisk, nad którym latają sokoły wędrowne. Występują tu rzadko spotykane motyle i kobuzy, będące rodzajem drapieżnych ptaków.

 

Źródło: http://www.twojaeuropa.pl/4699/wsrod-wrzosowisk-northumberland

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.