Data publikacji: 17.06.2021
Komisja Europejska przedstawiła komunikat na temat pierwszych wniosków z doświadczeń z pandemii COVID-19 z ostatnich 18 miesięcy i wykorzystania ich do poprawy działań na szczeblu unijnym i krajowym. Pomoże to w lepszym przewidywaniu zagrożeń dla zdrowia i doskonaleniu planowania ewentualnościowego, umożliwiającego szybsze i skuteczniejsze wspólne reagowanie na wszystkich poziomach.
Wnioski skupiają się na tym, co można zrobić lepiej w przyszłości i co trzeba poprawić. Te dziesięć wniosków to nie zamknięty wykaz, lecz pierwszy przegląd tego, co możemy zrobić dla dobra wszystkich Europejczyków:
Kolejne działania
Przedmiotowe sprawozdanie na temat pierwszych doświadczeń z pandemii COVID-19 będzie stanowić wkład w dyskusję na czerwcowym posiedzeniu Rady. Zostanie ono przedstawione Parlamentowi Europejskiemu i Radzie Unii Europejskiej, a w drugiej połowie 2021 r. Komisja przedstawi jego konkretne rezultaty.
Wypowiedzi członków kolegium komisarzy:
Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, powiedziała: Kompleksowa reakcja UE na pandemię była bezprecedensowa pod względem skali i zrealizowana w rekordowym czasie, wykazując jak ważna jest współpraca w Europie. Razem osiągnęliśmy to, czego żadne państwo członkowskie nie mogłoby osiągnąć samodzielnie. Zobaczyliśmy również, co poszło nam sprawnie, a co przy przyszłych pandemiach moglibyśmy zrobić lepiej. Musimy te wnioski przełożyć na praktyczne zmiany.
Wiceprzewodniczący ds. promowania naszego europejskiego stylu życia Margaritis Schinas powiedział: Niezależnie od tego, że polityka zdrowotna na szczeblu europejskim wciąż jeszcze jest w powijakach, reakcja UE na pandemię była szeroko zakrojona i obejmowała cały szereg bezprecedensowych inicjatyw, które zostały opracowane i zrealizowane w rekordowym czasie. Działaliśmy szybko, ambitnie i spójnie! Udało się to osiągnąć również dzięki bezprecedensowej solidarności między instytucjami UE, która zapewniła jednogłośną odpowiedź UE. Jest to niewątpliwie wspaniała lekcja, którą musimy wykorzystać w przyszłości. Nie jest to jednak powód do wpadania w samozadowolenie. Identyfikujemy teraz konkretne obszary, w których już wiemy, że należy zrobić więcej, aby na przyszłość zapewnić skuteczniejszą reakcję w dziedzinie zdrowia publicznego. Obecny kryzys może być katalizatorem pogłębiania integracji europejskiej w dziedzinach, w których jest ona najbardziej potrzebna.
Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides powiedziała: Bezprecedensowy kryzys w dziedzinie zdrowia publicznego należy zmienić w okazję do zbudowania silniejszej UE. Najważniejszy wniosek z kryzysu związanego z COVID-19 to świadomość potrzeby przekształcenia tymczasowych rozwiązań, które wykorzystano do walki z pandemią w trwałe struktury, które pozwolą nam lepiej przygotować się na przyszłość. Potrzebujemy możliwie najszybciej stworzyć silną europejską unię zdrowia. Nie można tracić czasu w obliczu zagrożenia zdrowia publicznego lub kolejnej pandemii. Środki nadzwyczajne trzeba przełożyć na zdolności strukturalne. Solidarność, odpowiedzialność, wspólne wysiłki na szczeblu europejskim w odniesieniu do zagrożeń, które w równym stopniu dotykają nas wszystkich, pozwolą nam przetrwać zarówno ten kryzys, jak i następny.
Kontekst
W miarę postępowania pandemii UE opracowała szeroki wachlarz narzędzi w ramach polityki zdrowotnej. Przykładem jest wspólne podejście do szczepionek w ramach unijnej strategii szczepień i inicjatywy dotyczące całego szeregu innych obszarów polityki. Inicjatywa dotycząca uprzywilejowanych korytarzy umożliwiła przepływ żywności i leków na całym jednolitym rynku. Wspólne podejście do oceny wskaźników zakażeń w poszczególnych regionach umożliwiło spójniejsze stosowanie kwarantanny i testowania. Niedawno w rekordowym czasie osiągnięto porozumienie w sprawie unijnych cyfrowych zaświadczeń COVID i wdrożono je, torując drogę do bezpiecznego wznowienia turystyki i podróży tego lata i później. UE podjęła jednocześnie zdecydowane działania w celu przeciwdziałania niekorzystnym skutkom gospodarczym pandemii. W bardzo dużym stopniu wykorzystano przy tym doświadczenie i porozumienia wypracowane przy poprzednich wyzwaniach i kryzysach w dziedzinie gospodarczej i finansowej.
Te sukcesy te nie umniejszają jednak napotkanych trudności, w szczególności ze zwiększeniem zdolności produkcyjnych, wynikających częściowo z braku trwałego zintegrowanego podejścia do badań naukowych, innowacji i produkcji, co spowolniło początkową dostępność szczepionek. W międzyczasie poradziliśmy sobie z tym, niemniej do ograniczania przyszłych nieprzyjemnych niespodzianek i kryzysów zdrowotnych potrzebujemy rozwiązań długoterminowych.
Więcej informacji
Komunikat w sprawie wyciągnięcia wniosków z pierwszych doświadczeń z pandemii COVID-19
Strona Komisji Europejskiej: Koronawirus – reakcja UE
Bezpieczne i skuteczne szczepionki w UE
Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID-19
Wyjść z pandemii silniejszym Pobierz (52.08 kB - PDF)