Data publikacji: 16.09.2014

Wyspy Owcze - ciężkie warunki życia mieszkańców

Wyspy Owcze to nazwa dla osiemnastu wysp, będących prowincją autonomiczną Danii. Obszar, na którym się znajdują jest na tyle ciężko doświadczony przez naturę, że dwie z nich pozostają zupełnie niezamieszkałe.


Mieszkańcy Wysp Owczych przez niemal trzysta dni w roku muszą zmagać się ze śniegiem, deszczem i mgłą. We znaki dają się im również silne wiatry. Co więcej - muszą liczyć się z tym, że przez humory pogody mogą zostać odcięci od świata, co może trwać kilka godzin albo kilka dni. Nawet latem temperatura na Wyspach oscyluje w granicach 11-12 °C. Jedynie ptaki zdają się nic sobie nie robić z tej nieprzyjaznej aury i na przekór wszystkiemu zakładają tu swoje gniazda. Warto nadmienić, że symbolem tego obszaru jest ostrygojad - niewielki ptak, dożywający około czterdziestu lat!

Stremoy i Eysturoy, a wyspy najmniej zaludnione

Główne skupiska ludności występują na dwóch największych wyspach - Stremoy i Eysturoy. Przemieszczanie między wyspami następuje najczęściej poprzez podróże helikopterem, choć połączenia morskie również dobrze prosperują. Z Tóshavn - stolicy Stremoy można wypłynąć promem na wszystkie zamieszkałe wyspy. Najmniej przyjaznymi są te, które leżą na południowo-wschodniej części archipelagu. Spośród sześciu z nich tylko trzy połączone są mostami. Za wyjątkiem wyspy Svinoy, pozostałe można objechać samochodem, jednak aby ujrzeć naprawdę dzikie zakątki warto choć część trasy przejść na pieszo. Aż chciałoby się zapytać po co ktoś chciałby wędrować w głąb takiego pustkowia? Odpowiedź jest prosta - nie każdy lubi zgiełk miasta czy ciepły piasek plaż, zamiast tego poszukuje nowych wyzwań lub miejsc, gdzie może obcować z nietkniętą przez człowieka przyrodą. Dla takich osób Wyspy Owcze stanowią perspektywę przeżycia przygody i przypływu adrenaliny. Pomóc im w tym mają wyprawy po skalistych trasach górskich, z których niektóre są godne tylko zagorzałych alpinistów.

Jaskinia

Jedną z atrakcji Wysp jest jaskinia, położona w okolicy Mulagjogv na Kunoy. Można tam dotrzeć tylko wtedy, gdy ocean jest pokojowo nastawiony. Wówczas to drewnianymi łodziami, które są wynajmowane również turystom, wpływa się do jaskini, przypominającej katedrę. Panującą tam ciszę przerywają jedynie odgłosy spadających do wody kropel, a także szum fal rozbijających się o skały.

Informacje praktyczne

Aby cieszyć oczy surowym urokiem Wysp Owczych, należy zamówić lot z Kopenhagi na wyspę Vagar. Na Wyspy dostaniemy się również z Islandii, a konkretnie - poprzez wylot z miasta Keflavik. Z zakwaterowaniem nie ma żadnego problemu - pensjonaty można znaleźć nie tylko w miastach, ale i w niektórych wioskach. Wyspy Owcze oferują również stałe kempingi, położone przy większych miastach. Najdogodniejszym terminem dla pieszych wycieczek jest okres od czerwca do września, gdyż wtedy temperatury są najbardziej łaskawe, jeśli jednak chcemy obserwować bogactwo podniebnej fauny - warto wybrać się na Wyspy od kwietnia do sierpnia.

 

Żródło: http://www.twojaeuropa.pl/4710/wyspy-owcze-szkola-przetrwania

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.