Data publikacji: 24.09.2014

Wyższa płaca minimalna w Niemczech nie dla pracowników sezonowych

Od 1 stycznia przyszłego roku w Niemczech zacznie obowiązywać stała stawka płacy minimalnej, czyli 8,50 euro.


To dobra wiadomość dla blisko 4 mln Niemców zatrudnionych na umowę o pracę, ale już nie dla imigrantów pracujących sezonowo oraz praktykantów bez dyplomu czy świadectwa ukończenia kształcenia zawodowego. W pierwszym przypadku zastosowano okres przejściowy do 2017 roku, a w drugim – otrzymywanie wynagrodzenia wyłącznie wtedy, gdy praktyki trwają dłużej niż 3 miesiące.
 
Wprowadzając jednolitą stawkę minimalną, Niemcy zasilili grono 20 innych członków UE, którzy zdecydowali się na takie ograniczenie. Liczą, że w ten sposób zmniejszy się problem dumpingu płacowego, zwłaszcza wśród przedsiębiorstw usługowych. Jednak eksperci przestrzegają, że modyfikacja może doprowadzić do wzrostu szarej strefy oraz podwyżki cen produktów i usług. Mowa tu m.in. o branży fryzjerskiej, gdzie wynagrodzenie stanowi połowę całego kosztu usługi czy segmencie rolniczym oraz taksówkarzach, którzy mogą borykać się z niekonkurencyjnością.
 
Nowe regulacje nie będą korzystne dla osób wykonujących prace sezonowe ze względu na tzw. okres przejściowy. Dotyczy to nawet 300 tys. pracowników rocznie. Oznacza to, że ich płaca będzie rosnąć do 2017 roku, a potem zostanie wyrównana do poziomu 8,50 euro. Tak będzie przykładowo przy roznoszeniu gazet i ulotek, gdzie w 2015 roku wynagrodzenie będzie wynosić 75 proc. stawki minimalnej, a w 2016 roku już 85 proc. Jednocześnie za trzy lata pracodawcy zyskają możliwość potrącenia od pensji kosztów zakwaterowania i wyżywienia (do poziomu 450 euro). Dodatkowo, nie będą musieli ubezpieczać pracownika sezonowego przez 70 dni.
 
Na wyższą stawkę przez okres 6 miesięcy nie będą mogły liczyć osoby długotrwale bezrobotne, a młodzież poniżej 18 r.ż., a także uczniowie i praktykanci przyjęci na okres krótszy niż 3 miesiące, zostali w ogóle wyłączeni z ustawy. Jedynie posiadacze dyplomu lub świadectwa ukończenia kształcenia zawodowego zyskają prawo do płacy minimalnej.
 
Niemiecki rynek jest popularnym kierunkiem zarobkowym wśród polskich obywateli. Tylko w ubiegłym roku aż 1,3 z przeszło 4 mln euro przesłanych przez Polaków pracujących za granicą pochodziło właśnie z Niemiec. Wzrostowi tego trendu może towarzyszyć fakt, że nową stawką będą objęci m.in. polscy pracownicy delegowani do pracy u zachodniego sąsiada.
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.