Data publikacji: 13.06.2011

Zachowanie dziedzictwa kultury europejskiej

http://www.europanostra.org

Tegoroczna nagroda Unii Europejskiej za ochronę dorobku kulturowego to wyraz uznania dla wybitnych przykładów konserwacji i ochrony zabytków oraz badań w tej dziedzinie.


Przywrócenie budynkowi dworca głównego wyglądu z czasów świetności, wykształcenie kolejnego pokolenia kuratorów, odratowanie opuszczonego klasztoru - oto przykłady działań, jakie podejmują tysiące ludzi dobrej woli i osób zawodowo związanych ze światem kultury, aby europejskie dziedzictwo kulturowe było wciąż żywe.
 
Zajmują się oni restaurowaniem, konserwacją i ochroną dzieł architektonicznych, zabytkowych murów i mniejszych obiektów, które są częścią naszego dorobku.
 
UE corocznie nagradza ich wysiłki, przyznając najlepszym nagrody Europa Nostra (http://www.europanostra.org/) za ochronę dziedzictwa kulturowego. W tym roku wyłoniono 27 laureatów. Sześciu z nich zostanie wyróżnionych za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie dziedzictwa kulturowego" i otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. euro.
 
Nagrody są finansowane ze środków unijnego programu "Kultura", z którego od 2007 r. przeznaczono 26 mln euro na współfinansowanie projektów tego rodzaju. Jest to inwestycja w europejskie branże kultury i branże twórcze, w których zatrudnienie znalazło 8,5 mln osób i które wytwarzają 4,5 proc. unijnego produktu krajowego brutto.
 
Zwycięzcy edycji 2011 (http://www.europanostra.org/laureates-2011/ ) to między innymi:
·         Skansen Weald & Downland, Chichester, Wielka Brytania - ośrodek konserwacji zabytków, w którym studenci, konserwatorzy i ochotnicy zdobywają takie umiejętności, jak metody stawiania muru pruskiego czy naprawa zabytkowych wiązań ceglanych
·         Dworzec Centralny w Antwerpii, Belgia - XIX-wieczny budynek, ze względu na specyficzny wygląd nazywany "kolejową katedrą", został odrestaurowany i zmodernizowany - jest to teraz stacja przelotowa z przejazdami kolejowymi na trzech poziomach
·         archeolog Tomáš Durdík, który przez ostatnie 25 lat badał, konserwował i chronił zamki i fortyfikacje w Czechach i pobliskim regionie
·         badanie dziedzictwa architektonicznego strefy buforowej ONZ usytuowanej w obrębie murów miejskich Nikozji, Cypr - przykład projektu konserwacji na zdemilitaryzowanym obszarze, w którego realizację zaangażowali się naukowcy i inni pracownicy zarówno po stronie greckojęzycznej, jak i tureckojęzycznej
·         Stowarzyszenie Przyjaciół Klasztoru w Bredelar, Marsberg, Niemcy - grupa wolontariuszy uratowała były klasztor zagrożony ruiną, przekształcając go w ośrodek społeczno-kulturalny.
 
Więcej na temat wspierania kultury i dziedzictwa http://ec.europa.eu/culture/index_en.htm
Europa inwestuje w kulturę http://ec.europa.eu/news/culture/110218_pl.htm

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.