Data publikacji: 04.07.2022

Zaktualizowany Niebieski Przewodnik

- łatwe wdrażanie unijnych przepisów dotyczących produktów


KE opublikowała istotną aktualizację swojego bardzo popularnego Niebieskiego Przewodnika – oraz pierwszą w historii wersję w języku irlandzkim. W praktyczny sposób Przewodnik wyszczególnia unijne przepisy dotyczące produktów, ułatwiając życie przedsiębiorstwom i organom krajowym.

Rozmowa z Jakubem Boratyńskim, dyrektorem ds. sieci i zarządzania w DG GROW.

​Czy możesz nam Pan powiedzieć więcej o Niebieskim Przewodniku?

Niebieski przewodnik to praktyczny dokument wyjaśniający unijne przepisy dotyczące produktów, jeden z kluczowych filarów jednolitego rynku. Jego pierwsze wydanie ukazało się w 1994 roku z niebieską okładką – dlatego kolejne wydania, w 2000 i 2016 roku, nosiły nazwę „Niebieski Przewodnik”.

Produkty wyprodukowane zgodnie z prawodawstwem UE dotyczącym produktów, muszą być opatrzone oznakowaniem CE, chyba że prawodawstwo przewiduje specjalny znak zgodności, taki jak np. znak koła dla wyposażenia morskiego. Umieszczając oznakowanie CE na produkcie, producent wskazuje, że jest on bezpieczny, zgodny z prawodawstwem unijnym i może korzystać ze swobodnego przepływu towarów w Unii.

Niebieski Przewodnik jest bardzo popularny wśród praktyków, ponieważ w praktyczny sposób przedstawia główne elementy unijnych przepisów dotyczących produktów. Obecnie istnieją 23 akty prawne oparte na modelu opisanym w Niebieskim Przewodniku, które dotyczą produktów, od zabawek, przez podnośniki i materiały wybuchowe, do przyrządów pomiarowych.

Ilekroć podmioty gospodarcze lub organy nadzoru rynku mają wątpliwości, sięgają po Niebieski Przewodnik​

Wszystkie te produkty wykorzystują te same wzorcowe przepisy, tj. Nowe Ramy Legislacyjne. Oznacza to, że podstawowe obowiązki podmiotów gospodarczych są takie same, nawet jeśli produkty, do których mają zastosowanie akty prawne, są różne. Zasady dotyczące oznakowania CE lub oceny zgodności produktów również opierają się na tych samych zasadach i wzorach. Ilekroć podmioty gospodarcze lub organy nadzoru rynku mają wątpliwości co do stosowania danego przepisu prawa, sięgają do Niebieskiego Przewodnika.

Dlaczego Przewodnik wymagał aktualizacji i dlaczego teraz?

W rzeczywistości istnieje kilka powodów.

Po pierwsze, podstawowy akt prawny, rozporządzenie w sprawie nadzoru rynku, zaczął w pełni obowiązywać w lipcu 2021 r. Znacząco zmienił zasady nadzoru rynku opublikowane w 2008 r. Musieliśmy więc zaktualizować odpowiednią sekcję w Niebieskim Przewodniku. A czym jest nadzór rynku? Jest to ważne działanie władz, które zapewnia, że ​​produkty dostępne na rynku UE są zgodne i bezpieczne.

Po drugie, otrzymujemy pytania od praktyków dotyczące stosowania przepisów dotyczących produktów. Pozwala nam to zidentyfikować problemy wymagające dokładniejszego wyjaśnienia. Wraz z rozwojem technologii cyfrowych i gospodarki o obiegu zamkniętym pojawia się coraz więcej dylematów dotyczących odpowiedzialności podmiotów gospodarczych.

Podam dwa przykłady: pierwszy dotyczy produktów modyfikowanych po wprowadzeniu na rynek UE. Nowy przewodnik szczegółowo wyjaśnia, kiedy produkt, który został zmodyfikowany po wprowadzeniu go na rynek, staje się nowym produktem. Ma to znaczenie, ponieważ fakt stania się nowym produktem może wiązać się z pewnymi obowiązkami producenta.

Drugim przykładem jest sprzedaż na odległość. Rozporządzenie w sprawie nadzoru rynku wprowadziło domniemanie prawne, że produkty oferowane do sprzedaży przez internet lub za pośrednictwem innych środków sprzedaży na odległość uznaje się za udostępnione na rynku UE, jeżeli oferta jest skierowana do użytkowników końcowych w Unii. Oznacza to, że organy nadzoru rynku są obecnie upoważnione do sprawdzania zgodności takich produktów i podejmowania niezbędnych działań.

Poza tym Niebieski Przewodnik wyjaśnia niektóre trudniejsze kwestie dla firm lub władz.

Jakie są najważniejsze nowości i dlaczego są ważne?

Jak wspomniano powyżej, główne nowości związane są z nowym rozporządzeniem w sprawie nadzoru rynku. Na przykład na mocy niniejszego rozporządzenia musi istnieć podmiot gospodarczy w UE w odniesieniu do niektórych produktów wprowadzanych na rynek UE – takich jak zabawki, maszyny i sprzęt radiowy – który na żądanie udziela władzom informacji lub podejmuje określone działania. Niebieski Przewodnik zawiera również wyjaśnienie kwestii związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym, takich jak istotne modyfikacje produktów, a także niektórych kwestii związanych z Brexitem.

Jak udało się wykonać tę aktualizację?

Przygotowując rewizję Niebieskiego Przewodnika sięgnęliśmy do naszej grupy eksperckiej ds. rynku wewnętrznego produktów, której członkami są organy notyfikujące, jednostki akredytujące oraz Europejska Współpraca na rzecz Akredytacji. Skontaktowaliśmy się również z organami nadzoru rynku i przedsiębiorstwami, zapraszając wszystkie zainteresowane strony do przesyłania nam sugestii.

Celem nie było przepisanie przewodnika, ale rozwiązanie problemów, które mogły pojawić się w związku z nowymi rozwiązaniami, oraz rozszerzenie punktów wymagających dodatkowych wyjaśnień w porównaniu z poprzednią wersją.

Korzystając z okazji, chciałbym podziękować moim kolegom, którzy pracowali nad nowym wydaniem Niebieskiego Przewodnika

Niebieski Przewodnik

Unijne normy dotyczące produktów

 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.