Data publikacji: 16.02.2009

Zapowiedź sesji plenarnej 18-19 lutego 2009r

Krótka sesja w Brukseli upłynie pod znakiem ważnych debat politycznych poświęconych zaangażowaniu Unii Europejskiej w realizację procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, wzmocnieniu wspólnej polityki zagranicznej oraz polityki wschodniej UE po konflikcie w Gruzji i kryzysie gazowym, a także roli NATO w architekturze bezpieczeństwa w Europie.


Pod głosowanie poddane zostaną dwie rezolucje, poświęcone tematom, które były obecne na poprzedniej sesji w Strasburgu – sankcjom za  zatrudnianie nielegalnych imigrantów oraz działalności CIA w Europie. Gościem Parlamentu będzie Vaclav Klaus, prezydent Republiki Czeskiej.

Rola Unii Europejskiej na Bliskim Wschodzie. Javier Solana, wysoki przedstawiciel do spraw wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz sekretarz generalny Rady Unii Europejskiej przedstawi w PE oświadczenie w sprawie roli Unii Europejskiej na Bliskim Wschodzie. Konflikt wojenny oraz bardzo zła sytuacja w Strefie Gazy sprawiły, że Unia Europejska chce odegrać znacząca rolę w przywracaniu stabilizacji oraz udzielić pomocy w realizacji procesu pokojowego.
 
Wspólna polityka zagraniczna i bezpieczeństwa powinna być silniejsza. Posłowie chcą silniejszej Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Raport przygotowany przez przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych PE, Jacka Saryusz-Wolskiego, podkreśla, że w kwestiach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, Unia Europejska może mieć znaczenie wtedy, kiedy mówi jednym głosem.
 
Wzmocnić politykę wschodnią UE. Europejska Polityka Sąsiedztwa jest niezależna lecz nie oderwana od procesu akcesyjnego i stanowi krok w kierunku politycznego i gospodarczego zbliżenia pomiędzy UE i krajami z nią sąsiadującymi. Konrad Szymański proponuje reformę polityki sąsiedzkiej Unii Europejskiej, która pozwoli na wzmocnienie polityki wschodniej po wojnie w Gruzji i kryzysie gazowym.
 
Vaclav Klaus odwiedzi Parlament Europejski. Vaclav Klaus wygłosi przemówienie w Parlamencie Europejskim. Prezydent Republiki Czeskiej przyjedzie do Brukseli na zaproszenie przewodniczącego Parlamentu Hansa-Gerta Pötteringa.
 
Sankcje za zatrudnianie nielegalnych imigrantów: głosowanie nad dyrektywą. Na najbliższej sesji plenarnej w Brukseli Parlament podda pod głosowanie projekt rezolucji w sprawie dyrektywy przewidującej sankcje za zatrudnianie nielegalnych imigrantów. Na poprzednim posiedzeniu posłowie zatwierdzili co prawda uzgodnione z państwami członkowskimi poprawki kompromisowe, ale wstrzymali się z formalnym przyjęciem rezolucji legislacyjnej, oczekując od Rady dodatkowych informacji.
 
Zapobieganie chorobom psychicznym priorytetem polityki zdrowotnej. Parlament zajmie się sprawozdaniem, w którym posłowie z zadowoleniem przyjmują europejski pakt na rzecz zdrowia psychicznego oraz uznają dobre samopoczucie psychiczne za główny priorytet działań w dziedzinie zdrowia publicznego. Posłowie wzywają państwa członkowskie do podnoszenia świadomości znaczenia dobrego stanu zdrowia psychicznego, zwłaszcza wśród pracowników opieki zdrowotnej i społeczeństwie.
 
Działania CIA w Europie. Niedawna decyzja prezydenta USA Baracka Obamy i podpisanie specjalnego dekretu nakazującego ostateczne zamknięcie więzienia w Guantanamo oraz zakazu brutalnych technik przesłuchiwania więźniów sprawiły, że PE powraca do sprawy działań CIA w Europie. Podczas minionej sesji plenarnej odbyła się debata, teraz Parlament chce przyjąć rezolucję na ten temat.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.