Data publikacji: 28.04.2021

Zaproszenie PE na webinarium pt.

Z okazji Światowego Dnia Wolności Prasy, Parlament Europejski zaprasza na webinarium „Jakie są główne zagrożenia dla dziennikarzy w Europie?”
Poniedziałek, 3 maja 2021 r. godz. 10:00 - 11:30


 

 

 

Rejestracja na wydarzenie

 

Webinarium dla dziennikarzy w języku angielskim

 

W ostatnich latach bezpieczeństwo dziennikarzy stale się pogarsza - w kilku państwach członkowskich wzrasta liczba fizycznych i internetowych gróźb i ataków na dziennikarzy. Ponadto pandemia COVID-19 ujawniła istniejące trudności w branży medialnej i dała rządom na całym świecie pretekst do zaostrzenia ostatnich niepokojących tendencji w zakresie wolności prasy, bezpieczeństwa dziennikarzy i pluralizmu mediów.

 

"Wzmocnić wolność i pluralizm mediów" jest drugim filarem europejskiego planu działania na rzecz demokracji (przedstawionego przez Komisję w dniu 3 grudnia 2020 r.). Parlament Europejski organizuje to seminarium jako kontynuację serii poświęconej demokracji. Pierwsze seminarium skupiało się na trzecim filarze planu, "Przeciwdziałanie dezinformacji". Pierwszym filarem planu działania na rzecz demokracji jest "Propagowanie wolnych i uczciwych wyborów". Przed kolejnymi wyborami europejskimi w 2024 r. w ramach tego planu działania zaproponowano i zostaną zaproponowane liczne inicjatywy.

 
 

Program webinarium

10:00 

Powitanie i kwestie praktyczne

 

10:05

Otwarcie: Jesús CARMONA, Dyrektor ds. mediów Parlamentu Europejskiego

 

10:10

Reporterzy bez Granic : Prezentacja Rankingu 2021 z Christophem DELOIREM, sekretarzem generalnym organizacji Reporterzy bez Granic

 

 

Sesja Q&A prowadzona przez Raffaellę DE MARTE, szefową działu usług dla mediów

 

10:25

Zagrożenia dla dziennikarzy w Europie: dialog z dziennikarzami

 

10:30

Katalin HALMAI, węgierska korespondentka w Brukseli dla Nepszava i przewodnicząca Międzynarodowego Stowarzyszenia Prasy wywiad przeprowadzony przez Heidi HAUTALĘ (Zieloni, FI), wiceprzewodniczącą PE odpowiedzialną za prawa człowieka i demokrację oraz członkinię grupy roboczej Prezydium ds. polityki informacyjnej i komunikacyjnej

 

10:45

Wywiad z dziennikarzem (nazwisko dziennikarza do potwierdzenia) przeprowadzony przez Davida CASĘ (EPP, MT), członka grupy roboczej Prezydium PE ds. polityki informacyjnej i komunikacyjnej

 

11:00

Wywiad z dziennikarzem (nazwisko dziennikarza do potwierdzenia) przeprowadzony przez Sophię IN’T VELD (Renew, NL),posłankę PE, członkinię komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE)

 

11:15

Sesja Q&A

 

11:30

Zakończenie webinarium


Raport roczny organizacji Reporterzy bez Granic (RSF) i indeks wolności prasy uwidoczniły rozbieżne tendencje w Unii Europejskiej i doprowadziły do wezwań do podjęcia działań w celu zapewnienia ochrony mediów. Podczas gdy państwa członkowskie UE, takie jak Norwegia, Finlandia, Szwecja i Dania, są światowymi liderami w zapewnianiu wolnej prasy, państwa członkowskie takie jak Malta, Węgry i Bułgaria pozostają w tyle w indeksie, zajmując jedne z najniższych miejsc. Co niepokojące, Polska spadła do najniższego w historii rankingu w tym indeksie.

Według rankingu RSF, przemoc wobec dziennikarzy staje się coraz bardziej powszechna w całej UE, a władze Malty i Słowenii nie doprowadziły do postawienia sprawców przed sądem w głośnych sprawach, takich jak zabójstwo Jana Kuciaka i Daphne Caruany Galizii. W Niemczech i we Włoszech reporterzy zostali zaatakowani przez członków i zwolenników grup ekstremistycznych i zwolenników teorii spiskowych, natomiast w Grecji i we Francji dziennikarze padli ofiarą przemocy ze strony policji i arbitralnych aresztowań.

Unia Europejska i jej Europejski Plan na rzecz Demokracji zajmują się spadkiem wolności mediów. Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton wezwał niedawno do udostępnienia UE dodatkowych narzędzi legislacyjnych w celu zwalczania "niepokojących zmian" w zakresie wolności prasy i pluralizmu mediów w państwach członkowskich takich jak Polska, Węgry, Słowenia i Republika Czeska. Wśród propozycji jest Europejska Ustawa o Wolności Mediów, która ma zapewnić, że wolność mediów pozostanie "filarem naszych demokracji". Ponadto, zalecono propozycję walki ze strategicznymi pozwami przeciwko udziałowi społeczeństwa (SLAPP), jednak państwa członkowskie mają kontrolę nad tym dossier.

Nagroda Dziennikarska im. Daphne Caruany Galizii

Parlament Europejski zatwierdził niedawno (październik 2020 r.), nagrodę zdiennikarską im. Daphne Caruany Galizii. W wyniku przetargu wybrano organizację zewnętrzną, która zajmie się realizacją tego projektu. Nagroda będzie przyznawana przez jury złożone z niezależnych dziennikarzy, a jej wartość pieniężna wyniesie 20 000 euro. Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się około 16 października. Nagroda będzie wyróżnieniem dla wybitnego dziennikarstwa zajmującego się zasadami i wartościami Unii Europejskiej. Nagrodę nazwano imieniem zamordowanej maltańskiej dziennikarki, aby uczcić jej pamięć i wesprzeć dziennikarzy oraz ich istotną pracę.

Zasady przyznawania nagrody oznaczają, że poseł do PE nie będzie zaangażowany w jej przyznawanie, aby zapewnić jej polityczną bezstronność. W związku z tym nagrodą zajmie się całkowicie niezależna organizacja prywatna, której zadaniem będzie wyłonienie wysoce kompetentnego i niezależnego jury, które wybierze zwycięską pracę spośród dzieł dogłębnego dziennikarstwa śledczego poruszającego tematykę związaną z wartościami i prawami UE zapisanymi w Karcie Praw Człowieka UE.

PRZYDATNE LINKI

·       Inicjatywa przeciwko nadużyciom sądowym wobec dziennikarzy i obrońców praw | Terminarz pociągów legislacyjnych | Parlament Europejski (europa.eu)

·       Nagroda dziennikarska im. Daphne Caruany Galizii pakiet medialny

·       Komisja Europejska: Plan działania na rzecz Demokracji Europejskiej

·       Europejski mechanizm praworządności

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.