Data publikacji: 05.04.2012

Zgoda KE na przejęcie kontroli nad Wartą przez Talanx i Meiji Yasuda Life Insurance

Komisja Europejska zatwierdziła na podstawie rozporządzenia UE w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw proponowane przejęcie wspólnej kontroli nad Towarzystwem Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta S.A. przez firmy ubezpieczeniowe Talanx International AG z Niemiec i Meiji Yasuda Life Insurance z Japonii.


Komisja stwierdziła, że planowana transakcja nie spowoduje problemów w zakresie konkurencji, jako że przejmowana spółka ma skromną pozycję rynkową, a ponadto na rynku obecni są silni konkurenci.
 
Działalność spółek przejmujących kontrolę nakłada się na siebie, jeżeli chodzi o rynki ubezpieczenia na życie i pozostałych ubezpieczeń osobowych i majątkowych. Komisja stwierdziła również, że łączna obecność spółek na rynku będzie niewielka, że ich dodatkowy udział w rynku na skutek przejęcia będzie nieznaczny oraz że na rynku nadal działać będzie wystarczająca liczba silnych konkurentów.
 
Uznała ona zatem, że transakcja ta nie zagrozi w znaczący sposób skutecznej konkurencji na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) ani żadnej znacznej jego części.
 
Spółki i produkty
Talanx jest jednostką zależną niemieckiej spółki ubezpieczeń wzajemnych HDI V.a.G, oferującej ubezpieczenie na życie i pozostałe ubezpieczenia osobowe i majątkowe, jak również reasekurację. Prowadzi ona działalność na skalę światową, w tym w Polsce. Meiji Yasuda Life Insurance Company jest japońską spółką ubezpieczeniową, oferującą ubezpieczenie na życie i pozostałe ubezpieczenia osobowe i majątkowe, oraz – w znacznie mniejszym zakresie – reasekurację. Nie prowadzi ona działalności w Polsce, a jej obecność w EOG jest nieznaczna i związana z rynkiem reasekuracji.
 
Warta jest polską spółką ubezpieczeniową, należącą obecnie do belgijskiej grupy KBC. Oferuje ona reasekurację, ubezpieczenie na życie i pozostałe ubezpieczenia osobowe i majątkowe dla klientów indywidualnych i biznesowych, ze szczególnym uwzględnieniem produktów ubezpieczenia morskiego i lotniczego. KBC musiała sprzedać Wartę w ramach zmiany planu restrukturyzacji zatwierdzonej przez Komisję w dniu 27 lipca 2011 r. w kontekście postępowania wyjaśniającego w sprawie pomocy państwa (sprawa SA.29833).
 
Dzisiejsza decyzja nie wpływa na obowiązki KBC w ramach procedury dotyczącej pomocy państwa. Transakcję zgłoszono Komisji w dniu 1 marca 2012 r.
 
Przepisy i procedury dotyczące kontroli łączenia przedsiębiorstw
Komisja ma obowiązek przeprowadzania oceny połączeń i przejęć przedsiębiorstw, których wysokość obrotów przekracza pewien określony próg (zob. art. 1 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw), a także zapobiegania koncentracjom, które mogłyby znacząco przeszkadzać w skutecznej konkurencji na terenie EOG lub na jego znacznej części.
Większość połączeń przedsiębiorstw nie stwarza problemów, jeśli chodzi o ewentualne zakłócenie konkurencji i – po rutynowej kontroli – jest zatwierdzana. Komisja ma na ogół 25 dni roboczych – od momentu zgłoszenia transakcji – na podjęcie decyzji o zezwoleniu (etap I) lub o rozpoczęciu szczegółowego postępowania wyjaśniającego (etap II).
 
Jawna wersja decyzji będzie dostępna na stronie:
 
źródło IP/12/355
 

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.