Data publikacji: 04.11.2010

Zielone światło dla Znaku Dziedzictwa Europejskiego

Solidarność, Białowieski Park Narodowy czy może Kolumna Zygmunta? Które z tych miejsc i idei powinno reprezentować Polskę i jako pierwsze otrzymać Znak Dziedzictwa Europejskiego?


W Parlamencie Europejskim trwają prace nad utworzeniem takiego unijnego wyróżnienia dla miejsc, obiektów i idei, które upamiętniają integracje europejską, jej ideały i historię. Taka nagrodę zaproponowała w marcu Komisja Europejska.
 
27 października Komisja Kultury przyjęła sprawozdanie greckiej deputowanej Chrysouli Paliadeli (Sojusz Socjalistów i Demokratów) na ten temat. Zgodnie z nim każdy kraj będzie mógł zaproponować miejsce, które chce wyróżnić, a ostateczny wybór podejmie grupa trzynastu unijnych ekspertów. Kraje UE będą mogły też wspólnie proponować obiekty, które zasługują na uhonorowanie.
 
Według Paliadeli głównym założeniem tego projektu jest zbliżenie obywateli państw UE, a zwłaszcza tych młodszego pokolenia. "Kultura zbliża do siebie młodych ludzi, program Erasmus to jeden z przykładów. Kultura sprawia, że czujemy się częścią grupy, nawet tej zróżnicowanej. Daje też możliwość współpracy pomiędzy państwami UE" - wyjaśnia grecka deputowana. Według niej na przykład Francja mogłaby wystąpić o wyróżnienie dla wspólnej idei razem z Niemcami.
 
Jej zdaniem Znak Dziedzictwa Europejskiego pomoże zrozumieć Unię. "Musimy wypełnić lukę pomiędzy europejskimi instytucjami i obywatelami państw UE" - podkreśla Paliadeli.  
 
Deputowana zaznacza, że Znak Dziedzictwa Europejskiego nie jest równoznaczny z Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO. "To europejskie wyróżnienie jest bardziej symboliczne, odnosi się raczej do takich wartości i idei jak demokracja, wolność, różnorodność niż do architektury, piękna czy estetyki" - mówi grecka deputowana.
 
Dlatego w panelu ekspertów, którzy będą przyznawać wyróżnienie zasiądą obok architektów także historycy i socjologowie. Jak wylicza Paliadeli będą oni oceniać zgłoszenia do wyróżnienia pod względem symboliki miejsca, wartości edukacyjnych, europejskiej jedności i tego czy przybliżają Unię obywatelom.

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.