Data publikacji: 14.12.2014

Zimne tropiki, czyli norweskie Lofoty

Lofoty - unikalny krajobraz, niespotykana fauna i flora oraz szmaragdowe wybrzeża tych wysp sprawiają, iż są one coraz częstszym celem wakacyjnym nie tylko dla Europejczyków.


Archipelag Lofotów zamieszkuje 24500 mieszkańców. Liczba odwiedzających ten przepiękny zakątek Europy przekracza jedną czwartą miliona rocznie, turyści urzeczeni niepowtarzalnym klimatem oraz atmosferą Lofotów powracają w to miejsce kilkakrotnie.

Atmosferę „zimnych tropików” czuć wszędzie, od gór Rafsundet, poprzez potężny szczyt Higavtind do Lofotodden na południu, po Værøy i Røst – dwie wyspy najbardziej wysunięte na południe Lofotów, których wystające z morza wierzchołki są widoczne z daleka.

Pierwsi ludzie zostawili tam swoje ślady około 6000 lat temu. Dawno temu, wodzowie wikingów mieli w tym regionie swoje siedziby. Legenda mówi, iż z tego miejsca do Anglii rozpoczął się eksport ryb już w 875 roku n.e.

Od niepamiętnych czasów, zimą, z morza Barentsa na Lofoty przybywają ławice dorszy przystępujące do tarła i składające tam ikrę. W tym czasie wzdłuż wybrzeża norweskiego gromadzą się tysiące rybaków w celu zbierania bogactw morza.

 

Aktywny wypoczynek

 

Wspinaczka górska i wędkarstwo morskie to najpopularniejsze atrakcje dla aktywnych turystów.

Lofoty uważane są za jeden z najpiękniejszych obszarów na ziemi, gdzie fotografowie z National Geographic ze względu na rzadko spotykaną faunę i florę czują się tutaj jak ryba w wodzie.

Góry Lofotów nie są zbyt wysokie, ponieważ najwyższy szczyt Higraftindan osiąga tylko 1161 m, ze względu na ich położenie

i rzadko spotykany krajobraz, przedstawiający skalne masywy strzelistych gór, uformowanych podczas ostatniego zlodowacenia to zobaczenie ich na żywo jest ogromnym przeżyciem dla każdego.

Svolværgeita, czyli „koza Svolvær” to spiczasta granitowa góra wznosząca się nad miastem Svolvær, które uznawane jest za stolicę Lofotów. To ulubione miejsce dla alpinistów, którzy na 150 metrowym szczycie góry skaczą z jej jednego rogu na drugi. Z najwyższego punktu tej góry można zaobserwować rozciągającą się panoramę oraz zwarty masyw potężnych gór, a przede wszystkim, niemal wyrastające z krystalicznej wody wierzchołki skał, charakterystyczne na terenie całego archipelagu.

 

Kolejną najczęściej odwiedzaną przez wspinaczy strefą jest pasmo gór wznoszących się nad południową częścią wyspy Austvågøy.

Presten (ksiądz) – 500-metrowy również granitowy filar. To miejsce zróżnicowanej wspinaczki, krótkich tras pokonywanych skok po skoku, które nie należą do najtrudniejszych. Pokonywanie pasm przysparza wiele zabawy oraz zadowolenia.

Filar ten oddalony jest o kilka minut drogi w dół nieopodal małej, rybackiej wioski Henningsvaer, liczącej 430 mieszkańców.

Wędkarstwo zaś dostępne jest na całym archipelagu. Przybywają tutaj zapaleni wędkarze z całego świata. Dostępne wszędzie pakiety dla „łamaczy wędek” zawierają dogodne warunki połowów wraz z wyżywieniem i noclegami.

Morze Lofotów to akwen przeznaczony nie tylko dla profesjonalistów, amatorzy wędkarstwa także mają szanse złowić tutaj wielkie dorsze np. podczas mistrzostw świata w połowach dorszy w zimie, które odbywają się w położonym na północy miasteczku Svolvaer.

 

Rybołówstwo i przemysł rybny, a także połowy wielorybów są jednymi ze źródeł utrzymania na Lofotach.

Zaangażowanie w rybołówstwo jest tam widoczne niemal we wszystkich wioskach, których wyróżniającymi symbolami są czerwone domki rybackie, piaszczyste plaże oraz muzea, w których przedstawiana jest przeszłość i historia Lofotów oraz ich mieszkańców.

Na wyspach połączonych tunelami i mostami można również zauważyć życie handlowe w sklepach i galeriach, gdzie dostępne są rozmaite pamiątki charakterystyczne dla tego uroczego miejsca.

Poza tym na terenie prawie całego wybrzeża organizowane są zjazdy kajakowe, rafting, nurkowanie, safari na pontonie, obserwowanie wielorybów, gra w golfa, a także przejażdżki rowerowe oraz jazda na nartach, oferowane są turystom, zależnie od sezonu, przez cały rok.

 

Warto zobaczyć

 

Wyspa Moskenes, w miejscowości Moskenes, która oferuje atrakcje dla miłośników przyrody można odbyć rejs promem przez Moskstrømmen – jednego z najniebezpieczniejszych prądów morskich na świecie. Prom ten dopływa do zewnętrznych części Lofotów, gdzie można zaobserwować pozostałości sprzed 3000 lat w postaci malowideł ściennych, bardzo znanej jaskini Kollhellaren w miejscowości Refsvika.

 

Fiord trolli („Trollfjord”) to fiord leżący w sercu archipelagu, w cieśninie Raftsund, usytuowanej pomiędzy wyspami Austvågøy i Hinnøy. Osiąga on szerokość 70 metrów, położony wśród wysokich morskich klifów, uznawany jest za najpiękniejszy fiord Lofotów.

 

Muzeum Wikingów („Lofotr Vikingmuseet”) w miejscowości Borg w centralnej części archipelagu znajduję się żywe muzeum Wikingów, które otworzono w 1995 roku. Przypominający z zewnątrz przewróconą łódź, budynek liczy 85 m długości.

Będąc w środku muzeum można poczuć w nim atmosferę sprzed 1000 lat. Przewodnicy ilustrują i opowiadają tam o historii, tradycjach i obyczajach, a także o pradawnym życiu Wikingów.

To jedno z najczęściej odwiedzanych i najpopularniejszych miejsc na Lofotach, którego goście, zarówno dorośli jak i dzieci, zawsze są mile witani i zapraszani.

 

Henningsvaer – to jedna z najważniejszych wiosek rybackich na terenie Lofotów, leżąca nieopodal najlepszych łowisk Morza Norweskiego. Zobaczyć tam można wielkie suszarnie ryb (przeważnie dorszy), które od czasów średniowiecza eksportowane są do różnych zakątków Morza Śródziemnego oraz Afryki.

Henningsvaer nazywane jest Wenecją północy, budynki w tym miasteczku usytuowane na małych wysepkach, osłoniętych zaporą wodną oraz licznymi portami, które połączone są mostami.

 

Ptasie skały

Na Lofotach odbywa się urozmaicone oraz bogate życie ptaków. Około 2,5 miliona ptaków żyje na południu, w okolicy wyspy Røst i na sąsiadujących jej wysepkach, występują tam rzadko spotykane w Europie alki krzywonose, nurzyki, kormorany, mewy oraz największe na świecie orły. Około miliona z żyjących tam ptaków stanowią piękne maskonury.

 

Źródło: http://www.twojaeuropa.pl/4814/zimne-tropiki-czyli-norweskie-lofoty

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.