Data publikacji: 28.01.2011

Znikające surowce naturalne

© Parlament Europejski – Dział AudiowizualnyBez rzadkich surowców naturalnych i minerałów nie byłoby nowoczesnej elektroniki, w tym np. iPadów czy samochodów hybrydowych. Surowce są kluczowe dla rozwoju europejskiej gospodarki.


Dlatego tak duże zaniepokojenie wywołała zapowiedź ich największego wytwórcy, Chin o ograniczeniu eksportu. Według niemieckiego deputowanego Reinharda Bütikofera (Zieloni) Europa powinna poddawać recyklingowi zużyte urządzenia elektryczne - tak by odzyskiwać niezbędne surowce.
 
Deputowani przyjrzeli się temu problemowi podczas środowego wysłuchania na posiedzeniu Komisji Przemysłu PE. "Rzadkie surowce naturalne to kwestia kluczowa dla rozwoju gospodarczego Europy" - podkreślał niemiecki deputowany Herbert Reul (Europejska Partia Ludowa), przewodniczący Komisji.
 
Rzadkie surowce naturalne
·         Do tej grupy należy 17 pierwiastków chemicznych: skand, itr i 15 pierwiastków z grupy lantanowców.
·         Są używane w produkcji urządzeń elektronicznych, ale także w budowie laserów, rafinerii naftowych, siłowni wiatrowych.
·         Tak naprawdę nie są rzadkie (tak jak np. złoto), ale sposoby ich obróbki są bardzo kosztowne.
·         Aż 97 proc. produkcji odbywa się w Chinach, ale na terenie tego kraju jest tylko jedna trzecia światowych złóż.
·         W latach 90. Chiny obniżyły ceny i dzięki temu zdobyły dominującą pozycję na rynku.
 
Inny niemiecki deputowany Reinhard Bütikofer (Zieloni) wskazywał, że ochrona zasobów surowców to tylko czasowe rozwiązanie. "Odpowiedź na ten problem to recykling zużytych urządzeń i lepsze wykorzystanie materiałów" - przekonywał Bütikofer, który jest autorem sprawozdania PE poświęconego surowcom naturalnym.
 
Stephan Csoma z przedsiębiorstwa Umicore mówił o konieczności wykorzystania "miejskich kopalń". "Jedna tona telefonów komórkowych zawiera od 300 do 350 gr złota" - mówił. Dodał, że przez recykling telefonów można odzyskać też znaczną część użytego w ich produkcji kobaltu. "Czasami najprostsze rozwiązanie to wyrzucić wszystko i wyprodukować od nowa" - ostrzegała holenderska deputowana Judith A. Merkies (Sojusz Socjalistów i Demokratów).
 
Sam recykling jednak nie wystarczy. Eurodeputowani przekonywali, że konieczna jest też dobra współpraca z krajami bogatymi w surowce naturalne. "Trzeba z nimi ułożyć relacje partnerskie, konfrontacją tu się nic nie zdziała" - mówił Bütikofer i wskazał, że takim wyzwaniem są m.in. Chiny.
 
"Jeśli Unia nie wypracuje wspólnej strategii, to Chiny i inne kraje szybko przejmą kontrole nad rynkami w Afryce. I wtedy będziemy mogli poddawać sprzęty recyklingowi bez wytchnienia, a i tak nasze problemy nie znikną" - ostrzegał czeski deputowany Jan Březina (Europejska Partia Ludowa).
 
Bütikofer zwrócił również uwagę, że ponad 95 proc. rzadkich surowców jest wytwarzane w Chinach. "W dłuższej perspektywie nie możemy być zależni od jednego państwa. Ale czasowo musimy znaleźć rozwiązanie, które usatysfakcjonuje obie strony" - zaznaczył.
 
Źródło: PE

Copyright © 2021 Wir Poznań | Wszelkie prawa zastrzeżone.